Cena Neuron přivede do Prahy sedm osobností, které změnily naši budoucnost

Viděli dál a předběhli svou dobu. Byla v tom intuice a často tvrdohlavost. Nadační fond Neuron i letos ocení vědecké osobnosti, které ve svých oborech dosáhly velkých úspěchů, často dokonce stály u jejich zrodu. Sedm vědců, kteří se stali vzory a inspirací dalším generacím, převezme ve středu 6. prosince 2017 Ceny Neuron za přínos světové vědě. Spolu s nimi fond představí mladé vědce, kteří mají ty nejlepší předpoklady jít ve stopách laureátů – jejich výzkumy proto podpoří částkou 9 milionů korun. 

„Vědecká rada složená ze špičkových vědců opět vybrala zralé vědecké osobnosti a také patnáct mladých badatelů, kteří vědeckou kariéru začínají a Neuron se jim cestu, která je krásná, ale trnitá zároveň, snaží usnadnit,“ říká profesor Pavel Hobza, místopředseda správní rady, který je garantem pro vědeckou část. „Je nám ctí, že můžeme ocenit sedm osobností, které se otiskly do historie světové vědy a staly se vzorem pro mladou generaci, a to nejen výzkumníků, ale nás všech,“ dodává Monika Vondráková, spoluzakladatelka a předsedkyně správní rady fondu.

Ač se jedná o sedm osobností z různých oborů, to, co je spojuje, je dle Hobzy nejen excellence, ale také velmi silné životní příběhy.

Například polárník Josef Svoboda, laureát v oboru biologie, se ke studiu biologie dostal až po několika životních útrapách, osm a půl roku totiž strávil uvězněn na Mírově i Borech za protistátní činnost. Přesto nezahořkl, a i když mohl začít studovat až po třicítce, jeho polární experimenty pomohly k vybudování uznání arktické ekologie rostlin. 

Profesor Emil Paleček, laureát v oboru chemie, zase přišel už před půlstoletím se světově převratným objevem, čtením DNA elektrochemickou cestou, a to přesto, že byla tehdy genetika zakázané slovo. Navíc se nezastavil a ještě před deseti lety, tedy ve svých 77 letech, přišel s dalším důležitým objevem, tentokrát na poli diagnostiky potenciálního zárodku rakoviny. Ve výzkumu dále pokračuje a dá se říci, že staví na základech, které sám před půlstoletím postavil.

A kdo jsou další ocenění?

 • Cenu Neuron v oboru společenské vědy převezme historik František Šmahel, jehož přínos k dějinám husitství a počátkům reformace je zcela zásadní. 
 • Ocenění za medicínu bude uděleno Ottu Hrodkovi, zakladateli dětské hematologie, která dodnes zachraňuje stovky životů ročně.
 • V oboru fyzika bude oceněn Martin Roček, který patří mezi světově nejvýznamnější badatele na poli supersymetrie.
 • Za přínos oboru computer science získá cenu Pavel Pudlák, který se zabývá teoretickou informatikou.
 • Cena Neuron v oboru matematika bude udělena Vladimíru Šverákovi, který patří mezi vedoucí světové vědce v oblasti matematické teorie mechaniky kontinua.

 

Až do 30. listopadu 2017 se s laureáty může seznámit široká veřejnost. Sedmero vědců se totiž vydalo do ulic, tedy samozřejmě obrazně, a to v rámci výstavy, která je k vidění na náměstí Jana Palacha na pražském Starém Městě na pravém břehu Vltavy.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

 

 

Cena Neuron přivede do Prahy sedm osobností, které změnily naši budoucnost Foto: Neuron Future: Příběhy sedmi českých vědců, kteří změnili naši budoucnost, můžete až do 30. listopadu vidět a číst na náměstí Jana Palacha v Praze. (autor Lukáš Bíba)

reklama

Další články

 1. Severní Korea prý chystá další raketový test

  Bezpečnost ·

  Japonsko zachytilo radiové signály, které mohou naznačovat, že se Severní Korea chystá odpálit balistickou střelu. Podobné signály nicméně nejsou zcela neobvyklé a nej…

 2. Černý pátek v USA trhal rekordy v prodeji zbraní

  Byznys ·

  Na takzvaný černý pátek přišlo americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) přes 203 tisíc žádostí o kontrolu trestního rejstříku zájemců o koupi střelných zbran…

 3. Kdy se bitcoinu podaří překonat 10.000 dolarů?

  Byznys ·

  Digitální měna bitcoin v letošním roce prudce roste a zatím se neobjevují známky toho, že by se tento vývoj měl prudce změnit. Necelý týden poté, co bitcoin překonal h…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.