Cena Neuron přivede do Prahy české vědecké špičky

Ocenit ty, kteří jsou hnací silou významného vědeckého pokroku a kteří inspirovali generace vědců – to je cílem Nadačního fondu Neuron na podporu vědy. Ten už posedmé předá ve čtvrtek 24. listopadu českým vědcům Ceny Neuron za přínos světové vědě. 

 • Vůbec poprvé bude Cena Neuron za přínos světové vědě udělena v oboru biologie, a to profesoru Janu Svobodovi, který se zabývá výzkumem tzv. retrovirů a jejich vztahu s hostitelskými buňkami. 
 • Cenu Neuron v oboru matematika převezme profesor Pavel Exner jeden z nejuznávanějších českých badatelů na poli matematické fyziky, který se podílel na založení Evropské výzkumné rady (ERC).
 • Ocenění za fyziku převezme profesor Jan Peřina, který dosáhl mezinárodního věhlasu svými publikacemi o kvantové, statistické a nelineární optice a teorii koherence světla, a podílel se také na objevu vlastností neklasického světla.
 • Za přínos světové vědě v oboru chemie bude oceněn profesor Josef Michl, jeden z nejcitovanějších vědců českého původu, který vede tým, jenž vytvořil chemickou stavebnici z molekul, a zkouší vyvinout materiály pro účinnější a levnější solární panely.
 • Cenu za medicínu převezme profesor Milan Šamánek, který podstatně přispěl k založení pražského dětského kardiocentra, tehdy jediného zařízení tohoto typu na světě, kde prosadil převratné diagnostické a léčebné postupy.
 • V oboru společenské vědy převezme cenu profesor Leopold Pospíšil, antropolog práva, který se zabývá kulturami Eskymáků, indiánů a tyrolských sedláků, a který byl poradcem pro otázky lidských práv několika amerických prezidentů. 

V rámci slavnostního večera budou předány také Neuron Impulsy – finanční příspěvky v celkové výši 6,5 milionů korun, které mladým talentovaným vědcům umožní realizovat výzkumné projekty. Od letošního roku fond nově podpoří ještě mladší vědce, čerstvé držitele titulu Ph.D. do věku 33 let. „Pro mladé výzkumníky je v rámci jejich kariéry tato chvíle nejkritičtější,” řekl v rozhovoru pro rádio Zet profesor Pavel Hobza, nejcitovanější český vědec, který je v Neuronu předsedou vědecké rady. Skrze tuto podporu chce fond pomoci mladým vědcům k větší nezávislosti a samostatnosti v době, kdy se určuje kvalita a dynamika jejich profesní dráhy.

Atmosféru loňského předávání Cen Neuron za přínos světové vědě přibližuje toto video

Prvním mecenášem Neuronu se stal v roce 2010 Karel Janeček, nyní je těch, kteří podporují základní výzkum bez vazby na jeho návratnost, již celá řada. Patří mezi ně například Libor Winkler, Dalibor Dědek, Martin Ducháček nebo Václav Dejčmar. A neustále přibývají další. „Díky skutečnosti, že Nadace RSJ podporuje provoz fondu, finanční dary putují od mecenášů přímo konkrétním vědců a jejich výzkumných projektů,“ uvedla v rozhovoru Monika Vondráková, předsedkyně správní rady Neuronu, a dodala, že hlavní myšlenka fondu zůstává stále stejná, a to podporovat bez zbytečné byrokracie talentované české vědce, aby se i přes lákavé zahraniční nabídky vrátili zpět do Česka. Dle Pavla Hobzy je takový impuls pro vědce nesmírně důležitý, protože naše země zatím stále nepatří mezi absolutní špičku, ačkoli se situace zlepšuje. Dle jeho slov je i dnes velmi znatelný odchod vědců po roce 1968: „Je vlastně zázrak, že česká věda přežila. Pokrok je sice velký, ale pokud nebude podpora vědy vyšší, nemůžeme se dostat tam, kde jsou lídři.“

V rámci slavnostního předávání pak fond oznámí, který z oborů se nově přidá mezi šest stávajících podporovaných a představí mecenáše, který ho finančně zaštítí.

Široká veřejnost se s laureáty může osobně seznámit v rámci otevřené besedy, která se koná v předvečer slavnostního udílení cen, ve středu 23.11., a také v rámci výstavy, která nezve lidi do galerie, ale vydává se přímo za nimi, na pražské Malostranské náměstí, kde bude k vidění v termínu od 21. do 30.11.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

 

 

Cena Neuron přivede do Prahy české vědecké špičky Foto: Předávání Cen Neuron za přínos světové vědě se koná ve čtvrtek 24. listopadu; Autor: NF Neuron, Lukáš Bíba)

reklama

Další články

 1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

  Byznys ·

  Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.