Cena elektrické energie může ve Velké Británii do pěti let klesnout pod nulu

Cena elektrické energie by mohla ve Velké Británii do roku 2020 klesnout v určitých hodinách i pod nulu. S odvoláním na provozovatele britské přenosové sítě National Grid to napsala agentura Bloomberg. Důvodem vzniku záporných cen bude růst výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů.  

Záporné ceny elektrické energie už v současnosti v některých hodinách mimo špičku vznikají v Německu a Skandinávii. Dochází k tomu ve chvíli, kdy nabídka elektrické energie převyšuje poptávku. Jeden z manažerů britské National Grid Duncan Burt řekl, že omezování dodávek levné elektřiny z obnovitelných zdrojů by bylo plýtváním. Místo toho navrhuje, aby největší britští odběratelé elektřiny redukovali spotřebu ve špičce a naopak více využili výhodu časových úseků s přebytkem levné zelené energie. Systém dodávek by se tím mohl vyvážit a velké firmy by navíc ušetřily, uvedl.

 

Britská vláda plánuje zvýšit do roku 2020 podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů na 15 procent z 5,3 procenta v roce 2013. To se samozřejmě odrazí v cenách elektřiny. National Grid se domnívá, že větší cenové rozdíly v rámci dne by mohly přimět odběratele omezit spotřebu energie ve špičkách až o 5 procent a nahradit ji spotřebou v jiných časech. To by mohlo ve špičce ušetřit až 3 gigawatty výkonu elektráren, což ve finančním vyjádření představuje úsporu až 200 milionů liber ročně. Celkové přínosy opatření zahrnující i úspory v podobě menší spotřeby uhlí a tím pádem i nižší zátěže pro životní prostředí National Grid vyčíslil na 790 milionů liber.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Cena elektrické energie může ve Velké Británii do pěti let klesnout pod nulu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko Řecku nepomůže, nemá na to peníze

    Byznys ·

    Podle náměstka ruského ministra financí Sergeje Storčaka nemá Rusko v rozpočtu zdroje, aby finančně pomohlo Řecku. Řecko navíc ruskou stranu o peníze tak jako tak nežá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.