Celkově 82 % českých firem letos věří v růst tržeb

Ředitelé českých firem předpokládají další úspěšný rok. Celkem 82 procent z počítá s letošním růstem tržeb. Největší růstovou příležitostí představují inovace. Největší hrozbou je naopak nedostatek zaměstnanců a nadměrná regulace. Údaje vycházejí z osmého ročníku průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi 114 šéfy významných firem působících na českém trhu měla na starosti poradenská společnost PwC ČR.

Největší růstové příležitosti pro letošní rok vidí čeští generální ředitelé ve vývoji nového výrobku či služby (27 procent). Uvědomují si, že musí držet krok s nejnovějšími trendy, a proto ani rychlost technologických změn nevnímají jako hrozbu pro svůj byznys. Více než polovina dotázaných se těchto změn vůbec nebojí.

Hlavním tématem ve firmách jsou dnes digitální technologie. Již 30 procent českých firem má alespoň polovinu zákazníků z on-line světa. Při výrobě či poskytování služeb používá digitální technologie také již 30 procent společností a pro dalších téměř 40 procent je jejich zavedení nyní priorita.

„Výsledky však zároveň ukazují na to, že třetina generálních ředitelů není ochotna přijmout digitalizaci ani na místech, kde již dnes existují dostupná řešení. To potvrzuje, že konkurence na trhu a stále relativně levná pracovní síla nenutí české firmy k radikálnější digitální optimalizaci,“ uvedl řídicí partner PwC ČR Jiří Moser.

Další strategické příležitosti vidí lídři v růstu na domácím trhu (26 procent) a současném zahraničním trhu (19 procent). Až s velkým odstupem je zahraniční expanze (11 procent). Čeští ředitelé mají jen mírné obavy z vývoje ekonomiky, třetina se dokonce makroekonomických hrozeb nebojí vůbec. Přesto jsou opatrní. Významnější úsporná opatření provedlo loni 71 procent firem a i letos se na ně chystá 60 procent podniků.

České firmy mají nyní dostatek hotovosti. Jejich šéfové se nebojí inflace, ani nedostatku zdrojů pro financování růstu. Devět z deseti dotázaných hodlá použít pro financování růstu vlastní zdroje. Půjčit v bance si hodlá 30 procent a desetina si chce sáhnout na veřejné zdroje či fondy EU.

Rok 2016 byl rekordní z pohledu fúzí a akvizic a podobný trend čeká Moser i letos. Jedním z impulsů je i dostatek relativně levných zdrojů financování. Setkáváme se tam se situací, kdy firma naopak řeší, kam volné prostředky umístit. Fúze či akvizice je jednou z možností, která může navíc pomoci i k expanzi podniku, získání nových technologií, ale třeba i lidí, doplnil Moser.

Právě nedostatek lidí s potřebnými znalostmi a dovednostmi označili čeští generální ředitelé za největší hrozbu v letošním roce, která může ohrozit jejich podnikání. Velmi se jí obává 60 procent dotázaných a dalších 35 procent jí označilo alespoň za mírnou hrozbu. „Nedostatek lidí již reálně podvazuje růstové možnosti řady firem. Sehnat kvalitního či vůbec nějakého zaměstnance může být těžší, než získat zákazníka,“ uzavřel Moser.

 

 

Zdroj: ČTK

Celkově 82 % českých firem letos věří v růst tržeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.