CEITEC a UK získají dodatečně dotace od EU v hodnotě 113 milionů korun

Česko se dohodnulo s Evropskou komisí (EK) na výjimce ohledně získání 113 milionů korun z evropských fondů na dva výzkumné projekty. Podle náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olgy Letáčkové jde o brněnský CEITEC a Výukové a výzkumné centrum Univerzity Karlovy. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které čerpání peněz z evropských fondů na národní úrovni koordinuje, jedná o výjimkách z pravidel čerpání evropských fondů v programovém období 2007 až 2013 už od loňského roku.

„Jednou z kapitol byla i snaha o uplatnění výjimky na základě článku 95 Obecného nařízení Rady, která by umožnila proplatit náklady u projektů, kde jsou některé operace zdrženy na základě správního či soudního řízení, a tudíž nemohly být včas předloženy k proplacení,“ uvedlo MMR s tím, že pokud by se nepodařilo České republice obhájit uplatnění výjimky, ztratila by možnost o již proinvestované prostředky zažádat EK k proplacení.

Česko patří z pohledu čerpání peněz z evropských fondů k nejhorším z členských států. Předloni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. O dalších devět miliard korun přišlo loni. Ministryně Karla Šlechtová navíc na začátku února varovala, že letos může být v ohrožení až 85 miliard korun.

Letošní rok je posledním, kdy je možné čerpat peníze z programového období 2007 až 2013. Česko v něm mělo k dispozici více než 700 miliard korun.

 

Zdroj: ČTK

CEITEC a UK získají dodatečně dotace od EU v hodnotě 113 milionů korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Polská vláda zavede účtenkovou loterii

    Společnost ·

    Polská vláda chystá loterii s účtenkami z obchodů a různých provozoven. Chce tak Polákům připomenout, že požadováním paragonů pomáhají bojovat proti šedé ekonomice. Li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.