CDU/CSU a SPD se domluvily na koaliční smlouvě

Německo s největší pravděpodobností povede opět velká koalice. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se podle informací serveru Spiegel Online po celonočním jednání domluvily na znění koaliční smlouvy. Stejnou informaci zveřejnila i veřejnoprávní televize ARD. Agentura DPA poznamenává, že ale ještě zbývá doladit drobnosti.

Závěrečná část vyjednávání, které mělo původně skončit už v neděli, se proměnila ve čtyřiadvacetihodinový maraton schůzek šéfů trojice stran i širších vyjednávacích týmů, který se ke konci podařilo dotáhnout až ve středu dopoledne. Spory se během noci vedly jak o programu, tak o rozdělení ministerstev.

Pokud jde o personální otázky, vyšla nakonec CDU/CSU výrazně vstříc sociálním demokratům. Podle německých médií totiž SPD obsadí ministerstvo financí, které je po postu kancléřky všeobecně považováno za druhou nejdůležitější vládní pozici. Zůstat jí mají také resorty zahraničí a práce, které chtěla. Ministrem vnitra se v nové vládě má stát šéf CSU a končící bavorský premiér Horst Seehofer. Konzervativní unie má nově vést ministerstvo hospodářství.

Koaliční smlouvu, kterou by už ve středu trojice stran mohla představit veřejnosti, budou v příštích týdnech schvalovat sjezdy CDU a CSU a také vnitrostranické referendum SPD. Právě souhlas více než 460 000 sociálních demokratů není ale úplně jistý, řada straníků totiž další vládu pod vedením Merkelové odmítá. Pokud ho nakonec udělí, mohla by už třetí velká koalice za poslední čtyři volební období vzniknout v první polovině března. Vytváření vlády v Německu ještě nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní.

 

 

 

Zdroj: ČTK

CDU/CSU a SPD se domluvily na koaliční smlouvě Foto: ČTK/imago stock&people/Jens Jeske/www.jens-jeske.de

reklama

Další články

  1. Měla by EU fungovat jako rodina?

    Společnost ·

    Evropská unie je pro Chorvatsko symbolem míru a růstu, projekt ale nemůže fungovat bez solidarity mezi všemi členskými státy. Na úvod dnešní plenární rozpravy v Evrops…

  2. Berlusconi: Migranti? Časovaná bomba!

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním i…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.