Cameron odstoupí už tento týden, premiérkou Británie se stane Mayová

Britský premiér David Cameron odstoupí ze své funkce už tuto středu. Uvolněného úřadu se ujme nynější ministryně vnitra Theresa Mayová. Cestu pro nečekaně rychlou výměnu v čele vlády otevřela náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová, která se překvapivě stáhla ze souboje s Mayovou o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérský post. Původně se očekávalo, že jméno nové premiérky bude známo až v září.

Cameron v reakci na krok Leadsomové řekl, že se v úterý naposledy zúčastní zasedání vlády, ve středu pak bude rovněž naposledy v premiérské funkci odpovídat na dotazy poslanců a poté navštíví královnu Alžbětu II., aby jí předal rezignaci. Následně se premiérského úřadu ujme Mayová.

Postavení Mayové ještě musí potvrdit vedení strany, ale to je považováno za formalitu. Za ministryni vnitra se už totiž postavili například ministr spravedlnosti Michael Gove nebo lídr kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson, tedy dvojice mužů, o nichž se ještě nedávno mluvilo jako o favoritech na premiérský post.

Mayovou podpořila také protikandidátka Leadsomová, které v kampani ublížilo vyjádření o tom, že je pro úřad kompetentnější, protože je matkou, zatímco Mayová je bezdětná. V pondělním prohlášení uvedla, že necítí pro svou kandidaturu uvnitř strany dostatečně silnou podporu. Země podle ní nyní potřebuje co nejstabilnější vládu a jistotu ohledně budoucího vedení, kterou by devítitýdenní kampaň před vnitrostranickými volbami nepřinesla.

Vývoj na britské politické scéně po červnovém rozhodnutí o brexitu pozorně sleduje celá Evropa, protože především na nové premiérce bude záležet, kdy Británie spustí proces svého vystoupení z EU. Mayová se nechala slyšet, že výsledky referenda o odchodu Británie jsou jednoznačné a že Londýn nebude hledat způsob, jak v unii zůstat nebo se k ní znovu připojit.

Před referendem zastávala Mayová názor, že Spojené království by mělo zůstat součástí Evropské unie, do kampaně se ale narozdíl od Camerona nezapojila. Před plebiscitem o ní média informovala jako o euroskeptické političce.

 

 

Zdroj: ČTK

Cameron odstoupí už tento týden, premiérkou Británie se stane Mayová Foto: Charlie Bard / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.