Cameron končí, připomeňte si jeho významné momenty ve vládě

David Cameron dneškem končí ve funkci britského premiéra, kterou zastával šest let. Celkem jedenáct let pak byl ve vedení konzervativců. Když byl v květnu roku 2010 jmenován do funkce, stal nejmladším britským premiérem za posledních téměř 200 let. V souvislosti s jeho odchodem přinášíme několik významných okamžiků jeho vlády.

  • Vytvoření koalice s liberály

Ačkoliv konzervativci vyhráli v roce 2010 pod vedením Davida Camerona poprvé po 13 letech parlamentní volby, žádné velké vítězství se nekonalo. Žádné ze stran se totiž nepodařilo získat potřebnou většinu křesel. Po čtyřech dnech horečného smlouvání se Cameronovi podařilo vytvořit koalici s liberálními demokraty. O vytvoření koalice se navíc nikdo nesnažil od druhé světové války. I když se Cameron s tehdejším předsedou liberálů často uráželi, podle serveru BBC byl jejich vztah dobrý. To nicméně dokazuje i to, že se koalice nerozpadla cestou do dalších voleb v roce 2015.

 

  • Libyjská válka

Libye byl podle BBC Cameronova první, a pokud jde o dlouhodobé dopady, pravděpodobně i nejvíce katastrofální zahraniční politický zásah. Cameron tehdy tlačil amerického prezidenta Baracka Obamu k tomu, aby pomohl povstaleckým bojovníkům, kteří se snažili svrhnout plukovníka Kaddáfího a pomohl uložit bezletové zóny nad Libyí. Cameron byl uvítán jako hrdina, když navštívil Libyi s tehdejším francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, v září 2011 poté, co byl Kaddáfí svržen. Slíbil, že nedovolí aby se z Libye stal další Irák. Kritici ale říkají, že přesně to se stalo, protože země rychle sestoupila do násilí.

 

  • Hlasování o homosexuálních svatbách

Dne 21. května 2013 poslanci schválili, aby mohly homosexuální páry v Anglii a Walesu uzavřít sňatek. Cameron sám označil tento krok za významný. Podle něj to vyslalo silný signál o tom, že  je Británie tolerantní a takovou ji také chce. Přesto ho toto rozhodnutí stálo nejednu přízeň ze svého vlastního tábora.

 

  • Hlasování o Sýrii

V srpnu 2013 se stal Cameron prvním premiérem po více než sto letech, který nezískal v parlamentu podporu pro vojenskou akci. Nepodařilo se mu sehnat podporu většiny poslanců k útoku na Sýrii, jehož cílem bylo potrestat použití chemických zbraní. Podle BBC to byla zničující rána pro jeho autoritu.

 

  • Panika ohledně skotského referenda

Cameron uspořádal více referend, než kterýkoliv jiný britský premiér. Celkem tři. Snad největší paniku jeho funkčního období vyvolalo referendum o nezávislosti Skotska. Jak se blížil den hlasování a obavy ohledně ztráty Skotska narůstaly, Cameron dokonce zrušil tradiční shromáždění Prime Minister's Questions a zamířil do Edinburghu, aby zde přesvědčil o setrvání Skotska ve Spojeném království. Za zrušení shromáždění se poté musel omluvit královně Alžbětě II.

 

  • Prohlášení o rezignaci

Cameron vsadil všechno na jeho schopnost přesvědčit obyvatelé země volit v referendu pro setrvání v EU. V pozdním stádiu kampaně si začal uvědomovat, že na to nemusí stačit. Jeho tón byl podle BBC už během ní čím dál zoufalejší, jak předpokládal, že vstoupí do dějin jako premiér brexitu. Svou rezignaci oznámil jen několik hodin po výsledku referenda, které odchod země z EU potvrdilo.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Cameron končí, připomeňte si jeho významné momenty ve vládě Foto: ČTK/ZUMA/Han Yan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.