Cameron: Británie potřebuje nového lídra

Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra. O jeho nástupci rozhodne říjnová konference Konzervativní strany. Rozhodnutí Camerona souvisí s výsledky britského referenda, v němž se tamní občané rozhodli pro odchod Spojeného království z Evropské unie.

Cameron bojoval v kampani za setrvání země v unii, jeho výzvy však Britové nevyslyšeli. „Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naši zemi do jejího dalšího cíle,“ řekl novinářům Cameron. Zároveň poděkoval všem voličům za účast v referendu.

Ministerský předseda Brity ujistil, že se jich v nejbližší době nedotknou žádné zásadní změny, a prohlásil, že budoucí vztahy s EU bude země teprve řešit.

Podle informací zpravodajského portálu iDnes.cz dnes také zkolabovala internetová stránka britské vlády. Stalo se tak poté, co na ní tisíce lidí žádají v nové petici další referendum o EU. Podpisy přibývají v tempu tisíců za minutu, uvedl The Independent. Podle redaktora portálu iDnes.cz Oldřicha Manerta, který situaci aktuálně sleduje v Londýně, se přitom tamní občané smiřují s tím, že je dobojováno. „Berou to tak, že je referendum rozhodnuté a teď se musí Británie bez ohledu na to, jak kdo hlasoval, semknout a nějakým způsobem pokračovat,“ řekl. Jeho dojmy z post-referendové Británie si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

Cameron: Británie potřebuje nového lídra Foto: David CAMERON; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.