Cambridge Analytica musí do třiceti dnů zveřejnit informace o amerických voličích

Britský regulátor požaduje od firmy Cambridge Analytica, aby uvolnila údaje získané o amerických voličích. Tato data pak konkrétně získala během prezidentských voleb v roce 2016. Na požadavek britského úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) musí informace podle zpravodajského portálu The Guardian zveřejnit do 30 dnů.

Mohlo by vás zajímat

Cambridge Analytica musí odevzdat veškeré údaje a osobní informace o amerických voličích, k nimž se dostala. Mimo jiné je povinna dodat podrobnosti, jak k údajům přišla a jak s nimi naložila. V opačném případě bude čelit trestnímu stíhání.

ICO tento požadavek vydala v pátek. Díky britským zákonům na ochranu osobních údajů hodlá otevřít detaily o cestách vedoucích k téměř 240 milionům amerických voličů. Jak je ale možné, že se do případu zapojila britská jurisdikce? David Carroll je Američan, který vyučuje na Parsonově škole designu v New Yorku. Jako Američan neměl žádné páky se dostat k poznání, jak Cambridge Analytica pracovala se získanými účty. Carroll ovšem zjistil, že data voličů z USA byla zpracovávána na území Spojeného království. Do centra dění tak nově vstupují i britské zákony. Tato skutečnost tak obrací případ o 360°. 

Cabridge Analytica se vůči tomu ohradila a prohlásila, že Carroll nemá nárok na získání těchto informací ani ve Spojeném království. ICO tento argument nepřijala a stanovila tak třicetidenní lhůtu k odevzdání kýžených informací. Cambridce Analytica a její dceřiné společnosti mezi tím oznámily likvidaci. ICO varuje před tím, že se i tak Cambridge Analytica nemůže vyhnout odpovědnosti, jež vychází z britského práva. Pokud dokumenty do stanoveného termínu neodevzdá, tak se pak podle serveru The Guardian dopustí trestného činu.

Carroll řekl, že získání informací o odcizených účtech nejsou důležité pouze pro něj. Podle jeho slov miliony lidí touží po tom, aby se dozvěděli, jak s jejich osobními údaji Cambridge Analytica zacházela během amerických prezidentských voleb. Konkrétně pak jde o problematiku jejich používání ve prospěch kampaně Donalda Trumpa.

„Mělo by to vyřešit mnoho záhad o tom, jak společnost nakládala s daty a odkud je získala,“ řekl Carroll. „Doufám, že to pomůže probíhajícímu vyšetřování v mé zemi i ve vaší a na dalších místech, jako je Kanada. Je zde mnoho otázek, na které nikdo nedokáže odpovědět. Toto může být velký průlom v tom, jak postupovali,“ sdělil Carroll.

 

 

Zdroj: The Guardian, YNR

Cambridge Analytica musí do třiceti dnů zveřejnit informace o amerických voličích Foto: chrisdorney / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost se bude i nadále snižovat

    Byznys ·

    Počet nezaměstnaných se má v následujících měsících podle analytiků oslovených nadále snižovat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici. Zároveň s t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.