Byznys: Průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod podle ČSÚ meziročně vzrostly

Podle Českého statistického úřadu loni průmyslová výroba stoupla o 4,9 procenta. Stalo se tak především díky automobilovému průmyslu. Jen v prosinci pak průmysl meziročně vzrostl o 7,3 procenta. ČSÚ uvádí, že loni rostla i stavební produkce a zahraniční obchod. Stavebnictví však zaznamenalo v prosinci pokles růstu.

Stavební produkce loni meziročně vzrostla reálně o 2,3 procenta, hlavně díky inženýrskému stavebnictví. V prosinci ale sektor po třech měsících růstu klesl, konkrétně o 6,6 procenta. Ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 bylo loni stavebnictví níže o 22,1 procenta.

Zahraniční obchod České republiky skončil loni v národním pojetí v přebytku 157 miliard korun, meziročně tak byl o 50,5 miliardy vyšší. V samotném prosinci obchodní bilance skončila schodkem tři miliardy korun, což byl v meziročním srovnání o 7,2 miliardy lepší výsledek. Přispěla tomu zejména nízká cena ropy. 

 

Silný frank nutí některé Švýcary nakupovat v zahraničí, za levnějším zbožím cestují i tři hodiny.

Agentura Bloomberg uvedla, že ačkoli se švýcarské maloobchodní řetězce snaží nabídnout zákazníkům slevy v řádu desítek procent, nedokáží konkurovat levnějšímu zboží v zahraničí, například v Německu. To vytváří tlak na marže v maloobchodě. Švýcaři přitom už před rozhodnutím SNB o zrušení hranice pro kurz franku na 1,20 CHF/EUR utráceli až desetinu všech svých maloobchodních výdajů v zahraničí.

Maloobchodní trh je ve Švýcarsku navíc oligopolní. Sedmdesát procent z něj připadá na firmy Migros a Coop. Současná situace tak podle agentury Bloomberg nahrává menším hráčům na švýcarském trhu, jako jsou německé řetězce Aldi a Lidl.

 

Kerry slíbil Ukrajině miliardový úvěr výměnou za reformy

Americký ministr zahraničí John Kerry slíbil poskytnout Ukrajině další úvěr ve výši jedné miliardy dolarů (přes 24 miliard korun), pod podmínkou, že vláda provede potřebné hospodářské reformy. Sdělil to po jednání s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem v Kyjevě. Na schůzce oba státníci mluvili také o vyzbrojení Ukrajiny ze strany západních spojenců.

Kerry v Kyjevě jednal o poskytnutí zbraní Ukrajině také s prezidentem země Petrem Porošenkem. Americký ministr mimo jiné řekl, že Ukrajina čelí „pokračující ruské agresi“ a že není možné zavírat oči před ruskou vojenskou podporou povstalcům. Po jednání s Jaceňukem ale Kerry poznamenal, že USA se nepřiklání k vojenskému řešení krize, na druhou stranu však není možné ukončit konflikt jednostranným mírem. Kerry v této souvislosti dodal, že americký prezident Barack Obama již brzy rozhodne, zda Spojené státy Ukrajině poskytnou zbraně či nikoli..

Jaceňuk přitom o zahraniční pomoc ve formě poskytnutí zbraní nadále stojí. Sdělil to na tiskové konferenci po schůzce s Kerrym. Poznamenal také, že Ukrajina má důkazy o tom, že její vojáci bojují spíše s ruskou pravidelnou armádou než s místními separatisty.

 

Příjmy Twitteru byly vyšší, než se očekávalo, firma ale zůstala ve ztrátě

Příjmy americké sociální sítě Twitter v loňském čtvrtém čtvrtletí předčily očekávání. Oproti předchozímu období ale zpomalil růst počtu aktivních uživatelů této sociální sítě. Twitter podle agentury Reuters zůstává i nadále ve ztrátě. Podle webu BBC dosáhla čistá ztráta ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 125 milionů dolarů (tří miliard korun). 

Mezi říjnem a prosincem 2014 dosáhla společnost Twitter tržeb 479 milionů dolarů (11,57 miliardy korun), zatímco ve stejném období roku 2013 to bylo jen 243 milionů dolarů (5,87 miliardy korun). To představuje nárůst více než devadesátiprocentní nárůst. Analytici přitom očekávali tržby kolem 453 milionů dolarů (asi 11 miliard korun).

Ve zveřejněných hospodářských výsledcích za čtvrté čtvrtletí firma připouští, že počet aktivních uživatelů její sítě dosáhl 288 milionů. Jde sice o pětinový nárůst oproti předchozímu roku, ale na druhou stranu je to jen 1,4 procentní změna oproti září 2014. Podle Reuters se tak jedná o nejmenší nárůst za několik posledních čtvrtletí. Počet zhlédnutí, které měří aktivitu uživatelů, je přitom důležitým ukazatelem pro investory.

 

Tabákové společnosti Philip Morris klesl zisk kvůli protikuřáckým opatřením

Nadnárodní tabákové společnosti Philip Morris International klesl v loňském čtvrtém čtvrtletí zisk téměř o pětinu na 1,61 miliardy dolarů (39 miliard korun). Tabáková společnost uvedla, že jí mimo jiné uškodil i silný kurz dolaru. Pokles prodeje je zároveň důsledkem zvyšování spotřebních daní, obav o zdraví a protikuřáckých kampaní a opatření.

Předchozí rok společnost Philip Morris vykázala čistý zisk 1,99 miliardy dolarů. Přestože výsledek přepočtený na jednu akcii skončil mírně pod odhady analytiků, akcie firmy během obchodování na burze v New Yorku dnes přidávají téměř jedno procento.

Tržby společnosti klesly o více než sedm procent na 7,2 miliardy dolarů (174,4 miliardy korun), což je mírně nad odhady. Celkový odbyt cigaret klesl o čtyři procenta na zhruba 215 miliard kusů. Nejvíce se snížil odbyt v Asii, kde klesl o sedm procent. O 2,5 procenta se prodej snížil v oblasti východní Evropy, Blízkého východu a Afriky, v zemích Evropské unie klesl o necelé jedno procento.

Výrobce nositelných kamer GoPro ztrojnásobil zisk

Americký výrobce nositelných kamer GoPro zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí svůj zisk na 122 milionů dolarů. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o téměř trojnásobek. Firmě pomohla silná poptávka v období vánočních svátků a dovolených. V celém čtvrtém čtvrtletí firma podle jejího ředitele Nicolase Woodmana prodávala  v průměru tisíc výrobků za hodinu. GoPro se tak stalo jedním z nejlépe prodávaných produktů vánoční sezony. 

Akcie společnosti byly po oznámení výsledků nejprve pod tlakem. Po oznámení změny na postu provozního ředitele se však odrazily k růstu až o 16 procent.

 

 

 

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg

Byznys: Průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod podle ČSÚ meziročně vzrostly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.