Byznys: Německo odmítlo žádost Řecka o prodloužení pomoci, jednání budou pokračovat

Německá vláda odmítla žádost Řecka o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci. Řecko včera o prodloužení záchranného programu požádalo členy eurozóny. Podle německého ministerstva financí však požadavek neodpovídá podmínkám, na kterých se v pondělí dohodli ministři financí zemí platících eurem. Ti zasednou k diskuzi o obsahu řecké žádosti znovu dnes.  

Stávající program pomoci vyprší 28. února o půlnoci. Bez něj hrozí Řecku vedenému vládou krajně levicového premiéra Alexise Tsiprase státní bankrot. Případné prodloužení pomoci by musel do konce příštího týdne schválit i německý Spolkový sněm. Nový řecký návrh podle Německa neobsahuje distatečné závazky uskutečňovat dohodnutá úsporná opatření a reformy. Německo se proto domnívá, že dopis z Atén není vhodným základem pro návrh společného prohlášení ministrů financí eurozóny.

 

Po zprávě o rostoucích zásobách klesly ceny ropy, většinu ztrát ale později smazaly

Světové ceny ropy včera pokračovaly v poklesu, později ale většinu počátečních ztrát smazaly. Cena suroviny klesala na základě zpráv institutu API o rostoucích zásobách ve Spojených státech a také kvůli možnému zvyšování těžby v Saúdské Arábii.

Cena severomořské ropy Brent během včerejška sestoupila až na 57,80 dolaru za barel, ke konci obchodování se ale vrátila nad 60 dolarů a ztrácela jen asi čtvrt dolaru na středeční závěr. V úterý se Brent vyšplhal na dvouměsíční maximum 63 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela až tři dolary, ale nakonec obchodování uzavírala se ztrátou 90 centů na úrovni 51,24 dolaru.

Počáteční propad cen vyvolala středeční zpráva institutu API, která odhadla, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 14,3 milionu barelů, tedy mnohem více než původně očekávaných 3,2 milionu. Včerejší údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ale ukázaly nárůst jen o 7,7 milionu barelů. I přesto se celkové zásoby dostaly už šestý týden v řadě na novou rekordní úroveň.

„Je to stále číslo, které svědčí poklesu cen, proti údajům API to ale byla úleva,“ řekl k údajům agentury EIA Tariq Zahir z newyorské společnosti Tyche Capital Advisors. Podle něj zůstanou ceny pod zvýšeným tlakem, protože příští týden zásoby kvůli plánované údržbě rafinerií porostou ještě rychlejším tempem.

Poradenská společnost PIRA navíc ve středu uvedla, že Saúdská Arábie by mohla zvýšit těžbu ropy ke hranici deseti milionů barelů denně.

 

Těžařská společnost BP neuspěla u soudu, za ropu v moři bude platit v plné výši

Teřažská společnost BP neuspěla ve snaze snížit maximální výši pokuty, která jí hrozí za její podíl na havárii ropné plošiny Deepwater Horizon. V roce 2010 došlo na plošině, kterou měla BP pronajatou, k explozi. V důsledku havárie pak uniklo do Mexického zálivu téměř 5 milionů barelů ropy. BP, kterou soud podle BBC viní z odpovědnosti za únik celkem 3,19 milonu barelů ropy, se snažila s odvoláním na legislativu z roku 1990 dosáhnout snížení maximální možné pokuty na 3 000 dolarů za barel. U soudu ale neuspěla. Soudce argumentoval tím, že do částky je nutné započítat i inflaci. BP tedy i nadále hrozí pokuta dosahující až 4 300 dolarů za barel. Celkem by tak společnost mohla zaplatit až 13,7 miliardy dolarů. Soud však zatím o výši pokuty nerozhodl. Není ani jasné, kdy tak učiní.

 

Řetězec Walmart pod tlakem odborů zvýší mzdy

Maloobchodní řetězec Walmart, který je největším soukromým zaměstnavatelem ve Spojených státech, zvýší mzdy dvěma pětinám svých zaměstnanců. Více peněz tak podle BBC dostane přes půl milionu lidí, kteří v obchodech Walmartu pracují na základě hodinové mzdy. Firma zároveň oznámila navýšení základní hodinové mzdy na devět dolarů, což představuje odměnu o jeden dolar a 75 centů vyšší, než kolik činí americká minimální mzda. K prvnímu únoru 2016 pak budou všichni zaměstnanci Walmartu vydělávat alespoň 10 dolarů za hodinu.

Řetězec tak ustoupil odborům, které v posledních dvou letech opakovaně organizovaly jednodenní stávky za zvýšení mezd.

Akcie Walmartu reagovaly na oznámení o zvýšení mezd poklesem o 2,8 procenta.

 

Domácí

MfD: Česká exportní banka obnovila úvěry na český vývoz do Ruska

Česká exportní banka (ČEB) obnovila poskytování úvěrů na český vývoz do Ruska. K obnovení úvěrování přistoupila, protože rubl po Novém roce už dál neoslaboval. Půjčky bude ovšem poskytovat za přísnějších podmínek než před prosincovým pozastavením úvěrování exportu do této země. Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na generálního ředitele banky Karla Bureše.

Podle deníku ČEB i přes slabší rubl nechce odepsat projekty, na které půjčila a které fungují nebo vyrábějí. Snaží se s dlužníky domluvit a přizpůsobit splátky. V Rusku má ČEB podle MfD pohledávky za zhruba 30 miliard korun, tedy třetinu všech svých klientských úvěrů. Na základě svých interních limitů je ČEB připravena do Ruska půjčit ještě deset miliard korun.

ČEB na konci minulého roku oznámila, že má v bilanci ztrátové pohledávky za téměř 19 miliard korun. Za velkou částí nesplácených pohledávek stojí právě projekty v Rusku.

 

Česko vyřešilo připomínky Evropské komise k šesti novým operačním programům

Česká republika vyřešila připomínky Evropské komise k šesti novým strukturálním operačním programům, které tak jsou připraveny ke schválení. Podle ministerstva pro místní rozvoj zbývá ještě vyřešit připomínky u dvou dalších programů. O které přesně jde, resort nespecifikoval. První výzvy k předkládání projektů by podle posledních zpráv mohlo Česko zveřejnit na jaře.

Ještě na podzim Česká republika neplnila 70 procent předběžných podmínek Evropské komise. Jejich splnění je přitom podmínkou pro čerpání dotací z fondů EU.

Komise měla připomínky ke všem operačním programům. Neplnění podmínek prodlužovalo vyjednávání o novém programovém období 2014-2020.

Zástupci jednotlivých řídicích orgánů se včera sešli s delegací Evropské komise vedenou ředitelem sekce pro střední Evropu Erichem Unterwurzacherem. Jednali hlavně o finální podobě programů, procesu jejich schvalování a dalších nutných změnách. Evropská komise slíbila, že se k dalšímu postupu vyjádří do konce února.

 

 

Zdroje: ČTK, BBC, Reuters

Byznys: Německo odmítlo žádost Řecka o prodloužení pomoci, jednání budou pokračovat Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.