Byznys: Koruna oslabila na nejnižší úroveň od srpna kvůli obavám z reakce ČNB na deflaci

Česká měna oslabila na nejnižší úroveň za posledních 6 měsíců kvůli nejistotě investorů jak na hrozbu deflace v české ekonomice případně zareaguje Česká národní banka. 

Koruna oslabila až na úroveň 27,89 za euro během včerejšího večerního obchodování a aktuálně se obchoduje za 27,88 za euro. Úroveň kurzu je blízko úrovně ze srpna loňského roku, kdy česká měna oslabila na pětileté minimum 27,91.

Včera oznámil evropský statistický úřad Eurostat, že se Eurozóna poprvé od roku 2009 dostala do deflace kvůli poklesům cen energií, zejména ropy. Data o české inflaci budou zveřejněna zítra. Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík ve sloupku v Hospodářských novinách varoval před deflačními vlivy v eurozóně, které představují riziko i pro českou inflaci. Investoři spekulují o tom, že by ČNB mohla usilovat o další oslabení koruny, aby deflaci v Česku zabránila.

 

Zdravotní pojišťovny budou možná muset zveřejňovat smlouvy s partnery

Vláda navrhuje, aby zdravotní pojišťovny měly povinnost zveřejňovat na internetu smlouvy s ambulancemi a nemocnicemi a zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy. O znění nového zákona, který má zvýšit transparentnost financování zdravotní péče v Česku, rozhodla včera vláda. Novelu teď dostanou k projednání zákonodárci. Podle nového zákona by pojišťovny měly dávat data resortům zdravotnictví a financí a omezit rezervní fondy.

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly, proti byli i ambulantní specialisté. Ti chtějí text schválené novely analyzovat, zda není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Podle Premiéra Bohuslava Sobotky je toto opatření průlom z hlediska transparentnosti fungování pojišťoven. Nový zákon podle něj také zvýší efektivitu financování zdravotní péče.

 

Ze zahraničí

Největší těžař v Evropě, Kompania Weglowa, zavře doly

Prodělávající polská těžební společnost uhlí Kompania Weglowa (KW), kterou vlastní stát, projde restrukturalizací a demontáží. Čtyři doly společnosti budou uzavřeny a zbývajících devět se převede pod státního obchodníka s uhlím Weglokoks. Weglowa je největším těžařem uhlí v Evropě.

Doly přesunuté k Weglokoksu se stanou základem „nového a silného podniku, schopného účinné konkurence na evropském trhu uhlí“, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra hospodářství Wojciech Kowalczyk. Restrukturalizace si podle něj vyžádá letos a příští rok náklady v objemu 2,3 miliardy zlotých (14,8 miliardy korun).

Loni KW utrpěla druhou roční ztrátu po sobě, do níž ji dostal několikaletý pokles světových cen uhlí a vysoké provozní náklady. Podnik loni v říjnu uvedl, že chce prodat některé doly, aby odvrátil vyhlášení bankrotu.

 

V Německu roste produkce z obnovitelných zdrojů 

Asi 26 procent loňské produkce elektřiny v Německu bylo vygenerováno z obnovitelných zdrojů. V roce 2013 to bylo 24 procent. Informovaly o tom The Financial Times s odvoláním na data německého energetického výzkumného institutu Agora Energiewende.

Ve srovnání s rokem 1990 produkce z obnovitelných zdrojů v Německu stoupla osminásobně.

Údaje však současně ukázaly, že Německo nadále zůstává vysoce závislé na hnědém uhlí, které je nejšpinavějším fosilním palivem. Hnědé uhlí mělo na výrobě elektřiny podíl 25,9 procenta. To bylo o 0,2 procentního bodu více než předloni.

Podle německé energetické politiky Energiewende (energetický obrat) plánuje největší evropská ekonomika do roku 2035 vyrábět až 60 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. 

 

Podle Merkelové si Německo přeje, aby Řekové zůstali v eurozóně

Německá vláda vždy usilovala o to, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Po včerejší schůzce s britským premiérem Davidem Cameronem to řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která spekulace ohledně možného odchodu Řecka z eurozóny odmítá.

Britsko-německý summit byl poznamenán včerejším teroristickým útokem na pařížské sídlo satirického týdeníku Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 lidí; oba státníci atentát odmítli jako nepřijatelný útok na demokratické hodnoty.

„Myslím, že je třeba říci lidem i finančním trhům, že já, německá kancléřka, a také německá vláda jsme vždy prosazovali, aby Řecko zůstalo v eurozóně,“ citovala agentura Reuters Merkelovou. 

 

Domácí

Praha se vyjádří k Opencard podle Krnáčové v průběhu ledna, nabídka od EMS je neveřejná

Praha dnes dostala nabídku od majitele práv k Opencard firmy eMoneyServices ohledně dalšího rozvoje projektu. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po jednání řekla, že detaily jsou neveřejné. Město se k nim vyjádří v průběhu ledna.

Mluvčí EMS uvedl, že firma představila vize týkající se možné budoucnosti Opencard. O tom, kolik by další provoz karty město stál, prý dnes nejednali. Za bezchybný provoz Opencard firma ručí do konce ledna.

Krnáčová novinářům řekla, že v průběhu příštího týdne s nabídkou seznámí dotčené organizace - dopravní podnik, organizátora dopravy Ropid a správcovskou firmou Operátor. Teprve poté se vedení Prahy znovu sejde s EMS.

 

Zdroj: ČTK

Byznys: Koruna oslabila na nejnižší úroveň od srpna kvůli obavám z reakce ČNB na deflaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.