Byznys: Řecký premiér chce dodržet sliby, záchranný program odmítá prodloužit

Nový řecký premiér Alexis Tsipras při svém prvním projevu v parlamentu označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu. Jeho další prodloužení proto odmítá. Řecká vláda by však podle něj mohla s mezinárodními věřiteli do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by zemi umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu.

Současný záchranný program pro Řecko vyprší 28. února. Řecký ministr financí Janis Varufakis v této souvislosti uvedl, že žádá mezinárodní věřitele o překlenovací podpůrný program do konce května. Chce tak získat čas na vyjednání nových podmínek spolupráce. Především Německo však trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali.

Tsipras prohlásil, že dodrží své předvolební sliby. Jeho prioritou je řešení problémů, které podle něj způsobil právě záchranný program. Slíbil také, že bude bojovat s korupcí a řešit daňové úniky. Bude také po Německu požadovat další reparace za škody vzniklé ve druhé světové válce.

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy se podle listu Financial Times v současnosti snaží přimět představitele eurozóny, aby se s Řeckem dohodli na kompromisu. Obává se totiž, že vleklé spory mezi Řeckem a zbytkem eurozóny by mohly poškodit celou světovou ekonomiku.

 

Řecko by mělo opustit eurozónu, tvrdí bývalý předseda rady guvernérů Fedu

Podle bývalého předsedy rady guvernérů Federálního rezervního systému (Fed)  Alana Greenspana  je jediným řešením situace zadluženého Řecka jeho odchod z eurozóny. Greenspan to řekl v rozhovoru pro BBC, kde rovněž prohlásil, že si nedokáže představit, kdo by mohl být ochoten poskytovat další půjčky na podporu řecké ekonomiky.

Nová řecká vláda vedená levicovým premiérem Alexisem Tsiprasem nyní usiluje o změnu podmínek mezinárodního záchranného programu. Podle Greenspana se ale problémy Řecka vyřeší jedině odchodem z eurozóny. Řecký ministr financí Janis Varufakis nicméně podle agentury Reuters prohlásil, že pokud bude Řecko nuceno eurozónu opustit, budou ho nevyhnutelně následovat další země. Dodal, že eurozóně hrozí rozklad, pokud si neuvědomí, že Řecko i další země nejsou schopny za současných podmínek splácet své dluhy.

Varufakis již ve čtvrtek uvedl, že Řecko žádá mezinárodní věřitele o překlenovací podpůrný program do konce května, aby mělo čas na vyjednání nových podmínek spolupráce. Především Německo však trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali.

 

Švýcarská banka HSBC vedla tajné účty drogovým kartelům a obchodníkům se zbraněmi

Divize soukromého bankovnictví švýcarské banky HSBC vydělávala mimo jiné na tom, že spravovala účty lidem a subjektům, které získaly své peníze nelegální cestou. Mezi významné klienty banky podle agentury Bloomberg nepatřily jen společenské elity. Služby poskytovala i drogovým kartelům, daňovým podvodníkům či obchodníkům s pašovanými zbraněmi a diamanty.

Vyplývá to ze zprávy, kterou v neděli zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů Zpráva je založená na údajích z roku 2008, které z banky vynesl jeden z jejích zaměstnanců a předal je úřadům. Informace odstartovaly rozsáhlé vyšetřování daňových úniků v Argentině, Francii, Řecku nebo Belgii. To vedlo k dodatečnému výběru daní v řádu miliard dolarů.

Informace o tom, že švýcarský bankovní systém poskytoval anonymitu pachatelům trestné činnosti, vyšly najevo už dříve. Až nyní byl ale zveřejněn celý seznam obsahující na 100 000 jmen lidí a subjektů z 200 zemí. Divize soukromého bankovnictví HSBC musela v důsledku aféry zredukovat portfolio svých klientů až o 70 procent oproti roku 2007. V roce 2013 navíc zaplatila 1,9 miliardy dolarů, aby předešla soudnímu řízení kvůli podezření, že se podílela na legalizaci výnosů latinskoamerických drogových kartelů.

 

Brazilská těžařská firma Petrobras čelí korupčnímu skandálu, vyměnila generálního ředitele

Novým generálním ředitelem brazilského státního těžařského podniku Petrobras se stal Aldemir Bendine. Ten od roku 2009 až dosud působil jako prezident státem ovládané banky Banco do Brasil. Bendine nebyl mezi jmény, o kterých se v souvislosti s obsazením postu v Petrobras spekulovalo. Podle BBC je ale pro brazislkou prezidentku Dilmu Rousseffovou „bezpečnou volbou“ ve chvíli, kdy korupční kauza v Petrobras ovlivňuje jak její vládu, tak celou ekonomiku země. Dosavadní ředitelka Petrobras Maria das Graca Foster odstoupila ze své funkce spolu s dalšími pěti členy nejvyššího vedení firmy ve středu.

Korupce ve firmě měla spočívat v tom, že Petrobras platila za některé kontrakty uměle navýšené částky. Takto získané peníze pak měly podle BBC putovat nejen na konta manažerů firmy, ale také k představitelům vládní Strany pracujících.

 

Domácí

Lednová nezaměstnanost stoupla podle Úřadu práce na 7,7 procenta, meziročně se však snížila

Nezaměstnanost v České republice v lednu meziměsíčně vzrostla z prosincových 7,5 procenta na 7,7 procenta. Bez práce je celkem 556 191 lidí. To je o 14 277 nezaměstnaných více než v prosinci. Důvodem je pokles teplot, který podle Úřadu práce ČR snížil objem sezónních prací ve stavebnictví.

V meziročním srovnání je ale míra nezaměstnanosti nižší, když loni v lednu činila 8,6 procenta. Nyní je tak bez práce o 73 083 lidí méně než před rokem.

Situace na pracovním trhu odpovídala v lednu podle Kateřiny Sadílkové, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR, běžnému vývoji na začátku roku. „V lednu nezaměstnanost roste pravidelně. Na základě značného poklesu teplot došlo k výraznému útlumu sezónních prací hlavně ve stavebnictví. Výrazně vzrostl počet mužů, kteří se hlásili do evidence Úřadu práce, a také lidí, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody," sdělila. V některých regionech ovšem změna počasí přinesla naopak nárůst počtu pracovních míst, protože sníh přispěl k většímu turistickému ruchu.

 

Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,1 procenta, ekonomika tak neskončila v deflaci

Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly meziročně o 0,1 procenta. Jde o stejný nárůst jako v prosinci. Analytici přitom očekávali, že v lednu ceny poklesly a ekonomika se tak dostala do deflace. Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly největší vliv ceny bydlení, alkoholu a tabáku. Na snižování meziročního cenového růstu působil zejména pokles cen v dopravě, potravin a nealkoholických nápojů. 

Především ceny pohonných hmot meziročně klesly v lednu o 13,9 procenta, zatímco v prosinci činil pokles jen o šest procent.

Ceny pohonných hmot klesly i meziměsíčně, a to o 8,1 procenta. „Průměrná cena benzinu Natural 95 na úrovni 31,07 Kč/l byla v lednu 2015 nejnižší od února 2010, průměrná cena motorové nafty činila 31,89 Kč/l a byla tak nejnižší od listopadu 2010,“ uvedl ČSÚ.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, BBC

Byznys: Řecký premiér chce dodržet sliby, záchranný program odmítá prodloužit Foto: ČTK: Premiér Řecka Alexis Tsipras

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.