Byznys: ECB oznámila zatím největší podpůrný program, zaměřený na pomoc eurozóně, boj s deflací

Evropská centrální banka oznámila dosud největší program na odvrácení deflace a na podporu ekonomiky eurozóny. Banka v březnu zahájí program odkupu vládních i firemních dluhopisů v celkovém objemu až 60 miliard eur měsíčně. Program potrvá do září 2016 a celkový objem nákupů tak může být až 1,1 bilionu eur.  

Program, který prosadil předseda ECB Mario Draghi, bude obdobou opatření, které v USA získalo označení jako kvantitativní uvolňování.

Intervence ECB na trhu vládních dluhopisů by měly pomoci dosáhnout zvýšení inflačního očekávání a motivovat banky k úvěrování. Analytici také očekávají, že opatření by mohlo pomoci růstu akciového trhu, jako tomu bylo ve Spojených státech minulý rok.  

Cílem programu je „stabilizace střednědobých a dlouhodobých inflačních očekávání“ v eurozóně, řekl Draghi dnes na tiskové konferenci. 

 

ECB bude v první fázi programu kupovat vládní dluhopisy v rámci eurozóny, které mají rating v investičním pásmu. Program je ale otevřený i pro odkupy dluhopisů soukromých firem. Draghi řekl na tiskové konferenci, že nakupovány budou dluhopisy se splatností mezi dvěma až 30 lety a ECB z žádné emise dluhopisů nekoupí více, než její čtvrtinu. 

Nákupy budou realizovat jednotlivé národní centrální banky podle jejich podílu na kapitálu ECB. 

Evropská centrální banka také v souladu s očekáváním trhů na dnešním měnovém jednání ponechala základní sazby beze změny. 

 

Ze zahraničí

Ředitelka MMF navrhuje další půjčky pro Ukrajinu, výměnou za reformy

Mezinárodní měnový fond (MMF) nabídne Ukrajině výměnou za strukturální ekonomické a fiskální reformy rozsáhlejší a dlouhodobější plán hospodářské pomoci. Včera to ve švýcarském Davosu, kde začalo čtyřdenní světové ekonomické fórum, prohlásila ředitelka fondu Christine Lagardeová.

Ukrajinská vláda následně vydala prohlášení, ve kterém potvrdila, že požádala MMF o nový záchranný balík, aby zachránila státní finance před kolapsem. Ukrajina nyní v rámci dvouletého programu hospodářské pomoci MMF čerpá 17 miliard dolarů, vláda v Kyjevě ale volá po další pomoci.

„Předložím to vedení, které zasedne co nejdříve. Navrhnu jeho schválení,“ řekla Lagardeová o nové pomoci. Její rozsah odmítla sdělit, řekla jen, že nový plán se odrazí v závazku a odhodlání Ukrajiny uskutečnit hluboké reformy.

 

S&P musí zaplatit 77 milionů dolarů kvůli obviněním týkajícím se ratingů

Ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí americkým úřadům 77 milionů dolarů jako pokutu za pochybení při stanovování ratingů některých hypotečních cenných papírů v letech 2011 a 2012. Podle americké prokuratury agentura dezinformovala investorskou veřejnost, aby podpořila vlastní zisky. Informovaly o tom včera agentury AP a Reuters.

S&P zaplatí 58 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry a dalších 19 milionů zaplatí tátům New York a Massachusetts. Regulátor tak vyinkasuje první pokutu od jedné z velkých ratingových agentur poté, co americký Kongres v roce 2006 komisi pověřil dohledem nad tímto odvětvím.

Hlavní prokurátor státu New York Eric Schneiderman uvedl, že chování S&P v podstatě představovalo „lhaní investorům“ s cílem podpořit vlastní zisky.

 

Při jednání o Ukrajině se dosáhlo pokroku o demarkační linii

Při středečním jednání ministrů zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa bylo dohodnuto vytvoření bezpečnostních zón mezi proruskými povstalci a ukrajinskou armádou a jednalo se ohledně stažení těžkých zbraní. Po skončení schůzky v Berlíně to ve středu pozdě v noci uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

„Nakonec bylo dosaženo dohody týkající se toho, že demarkační čára zmíněná v minském protokolu bude tou linií, ze které nyní začne stahování těžkých zbraní,“ prohlásil šéf německé diplomacie. Demarkační linie odděluje dvě soupeřící strany nebo státy. „Vše ale záleží na tom, jestli to, na čem jsme se dohodli, nezůstane jen na papíře, a dojde i ke změně situace přímo na místě,“ dodal.

Rusko v Berlíně zastupoval ministr zahraničí Sergej Lavrov, Ukrajinu jeho kolega Pavlo Klimkin a z Paříže přicestoval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

 

Domácí

Firma Atrium kupuje nákupní centrum Arkády za 4,5 miliardy korun

Investorská společnost Atrium European Real Estate podepsala dohodu o převzetí tříčtvrtečního podílu v nákupním centru Arkády v Praze na Pankráci za zhruba 162 milionů eur (4,5 miliardy korun). Podíl kupuje od developerské společnosti Unibail-Rodamco. Transakce se má dokončit ve druhém čtvrtletí letošního roku, oznámila dnes společnost Atrium v prohlášení na svém webu.

 

Bankovní asociace dnes zveřejní nové odhady vývoje ekonomiky

Česká bankovní asociace dnes zveřejní aktualizovanou makroekonomickou prognózu tuzemské ekonomiky. V říjnových odhadech asociace růst ekonomiky pro letošní rok zhoršila na 2,4 procenta. Pro rok 2014 počítala s růstem HDP rovněž o 2,4 procenta.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Říjnová prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Komerční banky, GE Money Bank, Citibank a ING Bank.

 

Pražští zastupitelé projednají tendr na svoz odpadu za 13 miliard korun

Pražští zastupitelé dnes projednají desetiletý tendr na svoz odpadu za téměř 13 miliard korun. Zasedání se původně konat nemělo. Zastupitelé dostali dopis, podle kterého chtěla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolat zastupitelstvo až na únor. Po výtkách opozice ale nakonec potvrdila lednový termín s tím, že dopis omylem poslal úředník.

Praha má se svozem dlouhodobé potíže. V minulosti opakovaně a bez výběrového řízení prodloužila smlouvu se společností Pražské služby. Podle radní Jany Plamínkové (STAN) chce právě tomu rada zabránit, chystá proto otevřené výběrové řízení.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Byznys: ECB oznámila zatím největší podpůrný program, zaměřený na pomoc eurozóně, boj s deflací Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Reklamní tržby loni stouply o pět procent

    Byznys ·

    Tržby reklamy v minulém roce posílily o 4,8 procenta na 65,7 miliardy korun v ceníkové hodnotě. Největší růst vykázala televizní a rozhlasová reklama, naopak tisková i…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.