„Byla to rozhodně debata století,“ říká k duelu Trumpa a Clintonové americká zpravodajka

Američané mají za sebou první ze tří prezidentských debat Donalda Trumpa a Hillary Clintonové. Předvolební televizní klání sledovalo podle odhadů 100 milionů diváků. Takovou sledovaností se může pochlubit snad jen finále americké fotbalové ligy Super Bowl. Podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller tak šlo o debatu století. Vítěze debaty ale není snadné určit, podle Miller to závisí na tom, jakou zapnete televizní stanici.

Dlouho očekávaný duel Trump versus Clintonová naplnil podle Hedviky Miller avizovaná očekávání. „Celé debata byla velmi kontroverzní, měla spád a diváci se rozhodně nenudili,“ řekla na rádiu Zet. Celá debata trvala 90 minut, americká média poté uvedla, že Trump hovořil 42 minut a Clintonová 37 minut. 

Na menu prezidentské debaty se ocitla nejrůznější témata. „Trump nejprve dominoval v otázce ekonomické a zadluženosti USA. Clintonová vyčetla Trumpovi bohatství které zdědil po otci s tím, že ona sama vyrůstala ve střední sociální třídě a tím pádem rozumí střední vrstvě lépe než Trump, která je mimochodem pro volby klíčová,“ uvedla Miller. Oba se pak střídali ve vedení duelu, hovořili o rasismu, střelných zbraní a bezpečnosti, přístěhovalcích a Islámském státu. Došlo i na Trumpovo zveřejnění daní. „Trump řekl, že daně zveřejní až Clintonová najde ztracené emaily,“ dodala americká zpravodajka.

Kdo je vítěz?

V souhrnu lze podle Miller říci, že Clintonová dominovala v první části debaty. „Působila sebevědomě, až příliš naučeně a formálně. Trump ji občas skočil do řeči, což nepůsobilo profesionálně,“ řekla s tím, že ke konci už ale Clintonová vypadala unaveně. „Trump měl rozhodně více energie a také toho náležitě využil,“ dodala Miller. Clintonová mu na závěr vyčetla špatný vztah k ženám jako takovým. V debatě nedošlo na nevěry exprezidenta Clintona, které údajně Trump plánoval využít v případě, že se Clintonová „nebude chovat fér“. 

Vítěze debaty tak není snadné určit a podle Miller jsou bezprostřední reakce na různých televizních stanicích jiné.Je to přesně podle toho jakou si zapnete televizní stanici. Média jsou v USA jasně rozdělena na dva tábory, na demokratický a republikánský. „CNN jednoznačně označuje za vítězku rozvážnou a zkušenou Clintonovou... Podle silně pravicového portálu Drudge Report z 90 procent debatu vyhrál Trump, měl daleko více energie, argumentů a na debatu byl velmi dobře připravený, zatímco Clintonová opakoval jen staré fráze,“ tlumočila Miller tamní média. Podle ankety společnosti Public Policy Polling je pak například o vítězství demokratické kandidátky Clintonové přesvědčeno 51 procent dotázaných, Trump vyhrál podle 40 procent dotázaných. Devět procent nemá názor.

Zbývají dvě debaty

Předvolební prezidentské debaty jsou celkem tři. Zbývající dvě proběhnou na Washingtonské universitě ve státě Missouri a na nevadské universitě v Los Angeles. Prezidentské debaty mají v USA obrovskou tradici. Úplně poprvé se na ní v roce 1960 utkali tehdejší viceprezident Richard Nixon s demokratickým senátorem Johnem F. Kennedym. 

„Dosavadním rekordem byla debata mezi Jimmy Cartrem a Ronaldem Reaganem, kterou sledovalo rekordních 80 milionů diváků. To bylo dnes večer jednoznačně překonáno,“ uvedla Miller.

 

Celou debatu Trumpa a Clintonové si můžete přehrát zde:

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Byla to rozhodně debata století,“ říká k duelu Trumpa a Clintonové americká zpravodajka Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.