Bývalý egyptský prezident je vyšetřován kvůli podezření z úniku tajných dokumentů

V Egyptě začali vyšetřovat bývalého prezidenta Muhammada Mursího kvůli tajným dokumentům které dal údajně k dispozici Kataru. Do případu, který se nově prověřuje, je podle egyptské agentury MENA zapojena katarská televize Al-Džazíra.

Vyšetřovatelé Mursího vyslýchají kvůli informaci, podle níž Al-Džazíře poskytovala citlivé dokumenty dcera exprezidentova tajemníka. Dokumenty se týkaly armády, jejího vyzbrojení a rozmístění a únik těchto dokumentů je kvalifikován jako ohrožení bezpečnosti státu. Dokumentace se prý dostala k jednomu z redaktorů Al-Džazíry, který byl členem bratrstva. Existuje údajně záznam telefonátu dcery Mursího tajemníka s egyptským novinářem pracujícím pro Al-Džazíru a žena v rozhovoru říká, že má pro něj důležité bezpečnostní dokumenty. Mursí byl svržen loni a je od té doby zatčen. Je už obžalován ve čtyřech různých kauzách. 

„Zjišťují, zda Mursí o tomto telefonátu věděl, nebo zda ty dokumenty tajemníkovi poskytl. Víme, že se ta žena pokoušela dokumentaci zaslat také katarské tajné službě,“ sdělil nejmenovaný zástupce egyptské bezpečnosti agentuře Reuters.

Katar vyvolává kritiku v mnoha arabských zemích svou podporou Muslimského bratrstva, k němuž patřil také Mursí a které je nyní v Egyptě řazeno k teroristickým organizacím.

V Egyptě i ve světě vyvolal velkou pozornost proces s novináři katarské televize. V červenci soud vynesl tresty vězení od sedmi do deseti let nad třemi zaměstnanci anglické redakce této stanice, protože je usvědčil z údajného šíření lživých informací. Týkaly se demonstrací stoupenců bratrstva proti Mursího svržení. Mezi odsouzenými je Kanaďan a Australan. Trojice vinu popírá a bude se podle BBC odvolávat. Al-Džazíra z Egypta nesmí vysílat a Káhira zákaz odůvodnila tím, že zpravodajství této stanice stranilo islamistům.

Zdroj: ČTK

Bývalý egyptský prezident je vyšetřován kvůli podezření z úniku tajných dokumentů Foto: ČTK: Muhammad Mursí, 3. 5. 2013.

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.