Bývalý akcionář PPF Šmejc prodal podíl v Piraeus Bank protože investice byla prodělečná

Bývalý akcionář investiční skupiny PPF Jiří Šmejc prodal akcie řecké Piraeus Bank, protože investice byla prodělečná. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). PPF měla ve druhé největší řecké bance od roku 2011 podíl 5,7 procent, a Šmejc podíl získal předloni, když PPF opouštěl. Převedl je do své investiční společnosti Emma Capital. Podle informace údajů HN byla řecká investice prodělečná jak pro PPF, tak pro Šmejce.

Šmejcova společnost odchod z Piraeus Bank odůvodnila nezájmem investovat do banky další peníze. "Podíl jsme prodali proto, že jsme se domnívali, že Piraeus bude potřebovat další navýšení kapitálu. To jsme nechtěli," uvedl mluvčí Emma Capital Pavel Zuna. Podle něj se Šmejc svých akcií zbavoval postupně na aténské burze. Prodej byl podle HN zřejmě ukončen letos v dubnu, kdy Šmejc rezignoval na pozici v představenstvu banky.

První akcie Piraeus Bank nakoupila PPF v roce 2010, v řeckém bankovním sektoru tehdy viděla příležitost navzdory potížím tamní vlády se splácením dluhů. O rok později se po zvýšení podílu na 5,74 procenta stala největším soukromým akcionářem. PPF do Piraeus Bank investovala celkem 92 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy Kč), na konci roku 2011 ale odepsala 74 milionů eur hodnoty svého podílu, píšou HN.

Deník upozornil, že krátce poté, co se Šmejc akcií v Piraeus Bank zbavil, začal v bance zvyšovat svůj podíl americký miliardář John Paulson. Nyní v bance, která zaměstnává zhruba 14 000 lidí a vedle Řecka působí v devíti zemích, Paulson drží podíl 6,62 procenta. Tím převzal Šmejcovu pozici největšího soukromého akcionáře.

Šmejc podle HN tvrdí, že mu angažmá v Piraeus Bank otevřelo dveře na řecký trh. Loni v konsorciu s řeckými, ruskými a českými partnery získal podíl v řeckém sázkovém monopolu OPAP, který je podle agentury Reuters z hlediska tržní hodnoty druhou největší sázkovou společností v Evropě.

Zdroj: ČTK

Bývalý akcionář PPF Šmejc prodal podíl v Piraeus Bank protože investice byla prodělečná Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.