Burza Mt.Gox požádala po úterním kolapsu o bankrotovou ochranu

Japonská bitcoinová burza Mt. Gox, která bývala přední světovou směnárnou virtuálních měn, podala u tokijského soudu žádost o bankrotovou ochranu. Učinila tak poté, co v úterý „dočasně“ ukončila provádění veškerých transakcí a na webových stránkách ponechala pouze krátké prohlášení pro uživatele. Informaci uvedla agentura Reuters.

Burza Mt. Gox, která registruje přes půl milionu uživatelů a přes milion aktivních účtů, se s problémy potýká od chvíle, kdy před několika týdny pozastavila výběry bitcoinů a uskutečňování transakcí. To mělo za důsledek ztrátu důvěry investorů a propad kurzu na několikaměsíční minimum.

Důvodem technických problémů byly podle prohlášení generálního ředitele Marka Karpelese burzy „neobvyklé aktivity“. Podle neoficiálních dokumentů, které kolují na internetových diskusních fórech, se ztratilo přes 740 tisíc bitcoinů a ztráty by se tak při současném kurzu mohly pohybovat kolem čtyř set milionu dolarů. Většina jejích zákazníků si včas nestačila převést bitcoiny na dolary, ve kterých se s kryptoměnou obchoduje.

Karpeles dva dny před pozastavením činnosti rezignoval na funkci ve správní radě Bitcoin Foundation, organizace spravující virtuální měnu a Mt. Gox také smazal příspěvky na sociální síti Twitter a s uživateli nekomunikoval, což způsobilo řadu rozhořčených reakcí a protestních akcí před budovou burzy v Tokiu. Objevily se spekulace o krachu internetové burzy s digitálními měnami a podle listu The New York Times, by situace mohla pro bitcoin znamenat „zemětřesení“.

Kybernetická měna, která dokázala v posledním roce více než zdesetinásobit svou hodnotu, se z prostředí technologických nadšenců dostala do povědomí široké veřejnosti. V současnosti je v oběhu asi 12,4 milionu jednotek této digitální měny a ztracené bitcoiny z Mt. Goxu tak činí asi 6 % celkového světového objemu.

Mince kryptoměny „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem, který je naprogramován tak, aby uvolňoval nové jednotky stabilním tempem. To se ale postupně zpomaluje konečný počet bitcoinů v oběhu bude 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

O problémech, se kterými se internetová burza Mt.Gox potýká, mluvil v úterním Studiu Zet Karel Minx, provozovatel českého portálu Bitcash.

Zdroj: Zet, ČTK, The New York Times

Burza Mt.Gox požádala po úterním kolapsu o bankrotovou ochranu Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.