Bulharsko musí kvůli zrušenému projektu Rusku zaplatit pokutu ve výši 600 milionů eur

Bulharská státní energetická společnost NEK zaplatí ruské státní firmě Atomstrojexport zhruba 600 milionů eur (16 miliard korun) jako odškodné za zrušený projekt dostavby jaderné elektrárny v Belene. Ve středu o tom informovala agentura Reuters. Arbitrážní soud v polovině června rozhodl, že NEK by měla zaplatit odškodné za jaderná zařízení, která si od ruského podniku objednala před zrušením projetu v roce 2012.

Bulharský parlament již schválil státní podporu, která firmě NEK umožní odškodné zaplatit. Podporu nicméně ještě musí schválit Evropská unie.

Bulharsko projekt v hodnotě deseti miliard eur zrušilo, protože se mu nepodařilo nalézt zahraniční investory a protože čelilo tlaku ze strany EU a USA na omezení energetické spolupráce s Ruskem.

Bulharsko předpokládá, že po zaplacení odškodného obdrží od Atomstrojexportu jeden sestavený jaderný reaktor a části druhého reaktoru. Zvažuje zahájení veřejné soutěže k nalezení investorů, kteří by zajistili instalaci těchto zařízení v Belene.

 

 

Zdroj: ČTK

Bulharsko musí kvůli zrušenému projektu Rusku zaplatit pokutu ve výši 600 milionů eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.