Bulharsko chce kompenzaci za South Stream, žádá obnovení projektu Nabucco

Bulharsko chce, aby Evropská komise obnovila plán na výstavbu plynovodu Nabucco, který měl do Evropy přivádět plyn z oblasti Kaspického moře. Projekt byl odložen kvůli plánované výstavbě ruského plynovodu South Stream. Ten měl přivádět do Evropy plyn a obcházet při tom Ukrajinu. Rusko ale projekt v prosinci minulého roku zrušilo kvůli nesouhlasu Bulharska. Bulhaři South Stream nepodpořili kvůli ruské anexi Krymu. Bulharský premiér Bojko Borisov proto chce, aby se obnovilo jednání o plynovodu Nabucco. Řekl to na tiskové konferenci po setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.  

Bulharsko pokrývá dovozem z Ruska více než 80 procent své spotřeby zemního plynu. Kvůli ukrajinské krizi se proto snaží najít nové možnosti dodávek suroviny.

Výstavbu plynovodu Nabucco podporovaly západní mocnosti. Plán však byl odložen z části kvůli tomu, že poptávka nebyla tak vysoká, aby se vyplatilo stavět oba plynovody, tedy Nabucco a South Stream. Bulharsko, které mělo těžit z tranzitních poplatků u plynovodu South Stream, teď vidí v oživení plánů na Nabucco způsob, jak si kompenzovat ztráty. Rusko nyní pracuje na návrhu alternativy k South Streamu, která bude procházet přes Turecko, ale vyhne se Bulharsku.

Stále se také zvažuje výstavba plynovodu TAP, konkurenčního projektu Nabucca, kterým by se měl dodávat ázerbájdžánský plyn do Itálie přes Řecko. Ázerbajdžánský prezident Alijev navrhl spojení obou plynovodů. Prohlásil, že Bulharsko by mohlo případně postavit propojovací vedení s Řeckem a získávat jeho plyn z plynovodu TAP. Trasa by pak mohla dále pokračovat i do Rumunska a Maďarska.

Celkové zásoby plynu, jimiž Ázerbájdžán disponuje, se odhadují na 2,5 bilionu metrů krychlových. Očekává se, že země by mohla začít dodávat plyn do Evropy ze svého největšího plynového pole v roce 2020.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Bulharsko chce kompenzaci za South Stream, žádá obnovení projektu Nabucco Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.