Buffettova společnost plánuje největší akvizici ve své historii

Firma Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta plánuje podle informovaného zdroje deníku The Wall Street Journal převzít americkou průmyslovou společnost Precision Castparts. S hodnotou transakce 30 miliard dolarů (740 miliard korun) přitom může jít o největší obchod, který kdy Buffettova společnost učinila.

Dohodu mají obě firmy oznámit už tento týden, uvedly zdroje. Berkshire se v poslední době stala jedním z největších akcionářů Precision Castparts, když v ní nahromadila zhruba tři procenta akcií. Berkshire potřebuje další velké akvizice, aby si udržela růst zisků. V pátek firma oznámila, že její čistý zisk se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o více než třetinu na čtyři miliardy dolarů. Za poklesem stály nižší investiční příjmy a slabší výsledky pojišťovacích aktivit.

Firma Precision Castparts založená v roce 1949 v Portlandu ve státě Oregon vyrábí komponenty strojů a leteckých motorů. Dále dodává vybavení pro elektrárny a těžařský průmysl. Její roční tržby dosahují deseti miliard dolarů. Firma v minulých letech pomocí akvizic výrazně expandovala, její akcie však kvůli výrobním a dalším problémům výrazně zaostávaly za růstem širšího trhu.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express.

Největší dosavadní akvizicí Berkhsire Hathaway bylo převzetí 77 procent akcií železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe za 26 miliard dolarů. Tato transakce se uskutečnila v roce 2010. V posledních letech se Buffettova společnost spojila s brazilskou investiční firmou 3G Capital Partners za účelem uskutečňování transakcí v potravinářském sektoru. Výsledkem byla koupě výrobce kečupů H.J. Heinz za 23 miliard dolarů a jeho následné sloučení se společností Kraft Foods Group.

V průmyslovém sektoru Berkshire koupila například výrobce speciálních chemikálií Lubrizol za devět miliard dolarů. Buffettova skupina v posledním desetiletí výrazně rozšiřuje své aktivity v tomto segmentu.

 

Zdroj: ČTK

 

Buffettova společnost plánuje největší akvizici ve své historii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.