Buffet dříve označil letecký průmysl za „smrtící past“, nyní do něj investuje horentní sumy

V roce 2013 označil americký miliardář a známý investor Warren Buffett letecký průmysl za „smrtící past“. Loni však svůj pohled na aerolinie otočil o 360°. Podle zpravodajského portálu CNN totiž investoval do akcií čtyřech největších amerických aerolinií. Ty následně začaly prudce růst.

Buffettova konglomerátní holdingová společnost Berkshire Hathaway loni koupila podíly v amerických aerolinií American Airlines, Delta Airlines a United Continental Airlines. Stalo se tak konkrétně během třetího čtvrtletí loňského roku. Ve čtvrtém čtvrtletí pak Buffett koupil akcie v Southwest Airlines.

Poté co firma Bershire Hathaway, která mimo jiné patří mezi padesát největších společnosti světa, odkoupila podíly v amerických aeroliniích, tak se hodnota jejich akcií vyšplhala nahoru. Akcie Delta Airlines stouply o 6 procent. U American Airlines o 7procent, u Southwest téměř o 13 procent a u United Airlines vyletěly o 14 procent vzhůru.

Bude růst akcií u amerických aerolinií i nadále pokračovat? Podle CNN existují důvody k optimismu. Buffettovi může totiž paradoxně pomoci nově zvolený americký prezident Donald Trump. Jeho slova totiž mají zcela nepopiratelný vliv na vývoj amerických akcií. Americký trh po Trumpově vítězství v prezidentských volbách reagoval poklesem. Za nedlouho se ovšem zotavil a začal růst. Trump totiž svá původní ostrá slova zmírnil.

Vítězství amerického realitního magnáta a podnikatele přišlo jen pár okamžiků poté, co se dostaly na veřejnost informace o Buffettově sázce na letecký průmysl. Růst akcií u aerolinií po prezidentských volbách tak může být signálem v posilování důvěry v americkou ekonomiku.  

Zlepšující se kondice leteckých dopravců jde také v prudkém kontrastu s událostmi, které otřásly leteckým průmyslem v posledních letech. Jde především o obavy spojené s terorismem, vzrůstající cenu paliva nebo nástup nízkonákladových aerolinií.

Současná situace dokazuje, že velké aerolinie se mohou dostat plnohodnotně zpět do hry. Delta Airlines v prosinci oznámily, že příjmy cestujících se vyrovnaly. Jde o lepší vývoj, než se podle CNN původně očekávalo. Vlna levnějších letenek se tak pravděpodobně chýlí ke konci. Nejde o pozitivní zprávu pro cestující, ale jde o skutečnost, která jde na ruku investorům, mezi něž patří právě Warren Buffett. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Buffet dříve označil letecký průmysl za „smrtící past“, nyní do něj investuje horentní sumy Foto: Krista Kennell / Shutterstock.com: Warren Buffett

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.