Budování nelegálních izraelských osad na palestinském území může způsobit válku

Budování izraelských osad na okupovaných palestinských územích může mít negativní efekt na řešení izraelsko-palestinského konfliktu s ohledem na vytvoření dvou států. Rovněž hrozí oživení bojů a vyvoláním nové války na Blízkém východě. Ve čtvrtek před tím varoval německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který se účastní summitu G20 v Bonnu.

„Obáváme se, že neomezená výstavba osad znemožní dvoustátní řešení a může zvýšit riziko konfliktů na Blízkém východě, včetně případné války,“ sdělil Gabriel na tiskové konferenci.

Rada bezpečnosti OSN na konci loňského roku schválila rezoluci, jež požaduje po Izraeli, aby přestal osidlovat okupovaná palestinská území. OSN dlouhodobě zastává názor, že z hlediska mezinárodního práva je toto osidlování nezákonné.

Americký prezident Donald Trump na nedávném setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem opustil dosavadní politiku USA, když prohlásil, že netrvá na tom, aby byl palestinsko-izraelský konflikt řešen tak, že vzniknou dva státy, tedy vedle Izraele také nezávislá Palestina. Ve věci osad pak Trump pouze Netanjahuovi doporučil, aby se „držel malinko zpátky“.

Zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová ale ve čtvrtek uvedla, že Washington podporuje izraelsko-palestinské mírové řešení v podobě dvou států.

Za zmatený postoj USA k míru na Blízkém východě označil v Bonnu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

 

Zdroj: ČTK

Budování nelegálních izraelských osad na palestinském území může způsobit válku Foto: ČTK/DPA/Rolf Vennenbernd: Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel

reklama

Další články

 1. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

  Společnost ·

  Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

 2. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

  Byznys ·

  Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

 3. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

  Byznys ·

  Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.