Budoucnost podle Airbusu: Létající kavárna bez výhledu

Konceptů na budoucnost létání je mnoho, téměř všechny mají ale jedno společné - větší okna. Nikoliv však Airbus. Ten nyní začal koketovat s myšlenkou několika kabin pro různé účely, který se dá připodobnit k sestavováním vlakových souprav. Každý modul by se pak kus po kusu nakládal skrz velké nákladní dveře do upraveného letadla téměř bez oken.

Samotné letecké společnosti by pak měli volnou ruku při rozhodování o tom, jaký chtějí poskytnout zážitek svým cestujícím. V jednom letadle pak můžete mít kavárnu, polohovací palandy, hrací zónu pro děti, tělocvičny, lázně nebo dokonce sekci pro filmové studio propagující nový letní trhák. Myšlenku Airbus nazývá Transpose.

Nápad může také snížit náklady leteckým společnostem. Interiéry se totiž za několik let opotřebují a technologie v nich použité zestárnou. Oprava letadlových interiérů pak může aerolinky stát desítky milionů dolarů a trvat týdny. Systém vyměnitelných modulů by náklady snížil a zároveň by ušetřil čas. Airbus si totiž klade za cíl, aby se nový interiér dal poskládat do letadla za maximálně osm hodin.

Bez výhledu

S tímto novým stylem cestování by ale přišla velká změna pro samotné cestující. Takováto letadla by totiž neměla žádná okna. Stěny každého modulu by ale byly osazeny OLED obrazovkami. Nyní je na týmu projektu Transpose zjistit, zda je to doopravdy to, co lidé chtějí. Společnost si proto pronajala sklad poblíž kalifornského města San José, kde na začátku příštího roku postaví simulátor takových letů. Do konce desetiletí pak tým plánuje demonstrovat nový koncept přímo ve vzduchu.

Americký konkurent Boeing jde v tomto ohledu opačnou cestou. Jeho nový 787 Dreamliner s většími okny vidí jako svůj budoucí triumf. Podle jejich průzkumu totiž větší „kontakt s oblohou“ zlepšuje zkušenosti s létáním a to bez ohledu na to, kde cestující sedí.

Okna v letadle ale nejsou jen pro pohodlí cestujících, ale i za účelem bezpečnosti. Snad každá letecká společnost žádá cestující o to, aby při vzletu a přistání nechali otevřené rolety. Je to kvůli tomu, aby bylo při případné evakuaci vidět ven a nedošlo tak k ohrožení. Totéž platí i pro pohled zvenčí.

Airbus uvádí, že Transpose stále bude mít okna - nejméně šest na každé straně letadla, aby se palubní personál ujistil, že můžete vidět ven v případě nouze.

 

 

Zdroj: CNN, Wired, Zet

Budoucnost podle Airbusu: Létající kavárna bez výhledu Foto: Airbus

reklama

Další články

  1. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.