Budoucnost školství bude záviset na spolupráci s technologickými společnostmi

Digitální technologie se během posledních dvaceti let posunuly výrazným způsobem dopředu. Prostupují napříč všemi obory včetně vzdělávání. Velké nadnárodní společnosti jako jsou Apple, Google nebo Microsoft do tohoto segmentu stále investují. Pedagogický konzultant digitálních technologií ve vzdělávání Ondřej Neumajer na rádiu Zet říká, že budoucnost spočívá právě ve spolupráci školství s technologickými firmami. Ty totiž projevují ochotu investovat do pedagogického výzkumu a do dalšího vzdělávání učitelů. To může přitom školství posunout dále.

Nadnárodní technologické společnosti si podle Neumajera uvědomují skutečnost, že v jejich zájmu je vychovat si nové uživatele, kteří budou jejich technologie využívat vhodně a smysluplně. Již v minulosti investovaly do pedagogického výzkumu velké finanční prostředky. Týkalo se to přitom oblastí, které posouvaly školství k modernímu využívání technologií.

„Zcela jistě jsou motivované finančními zisky. Když se podívám na to, co tyto firmy zveřejňují, jaké dělají pro učitele a žáky semináře, většinu toho naprosto zdarma, tak si myslím, že je nemůžeme ignorovat. Musíme je sledovat a spolupracovat s nimi. Na druhou stranu musíme informace vyhodnocovat i kriticky,“ řekl Neumajer.

Podle něj je vybavení českých základních a středních škol, co se týče digitálních technologií nadprůměrné. Detailně jde především o audiovizuální techniku, mezi kterou patří projektory, interaktivní tabule, notebooky, netbooky nebo tablety. Pokud se zaměříme ovšem na jejich samotné využití, tak v tomto ohledu Česko naopak pokulhává.

„Technologie jsou přirozenou součástí běžného života. Dnešní mládež je významně online. Neustále je připojena k internetu nebo neustále pracuje s nějakými počítačovými programy,“ informoval Neumajer na rádiu Zet.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s pedagogickým konzultantem digitálních technologií ve vzdělávání Ondřejem Neumajerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Budoucnost školství bude záviset na spolupráci s technologickými společnostmi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.