reklama

Bude Trump v Asii vůči Číně tvrdý, nebo smířlivý?

Nejsledovanější částí cesty amerického prezidenta Donalda Trumpa po Asii bude jeho schůzka s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Trumpova nedávná přemrštěná chvála na adresu čínského prezidenta zaskočila konzervativní spojence Bílého domu, kteří nyní napjatě čekají, jaký Trump do Asie vlastně přijede: nesmlouvavý politik, který během předvolební kampaně opakovaně hrozil, že uvalí na čínské zboží vysoká cla a potrestá Peking za manipulaci s kurzem čínské měny, anebo diplomat snažící se o zlepšení vztahů?

Mohlo by vás zajímat

Američtí vládní představitelé uvedli, že se Trump nemůže dočkat schůzky se Si Ťin-pchingem, s nímž navázal blízký vztah. Jejich setkání se uskuteční krátce poté, co Si na sjezdu vládnoucí Komunistické strany Číny výrazně posílil svou moc a získal další pětiletý mandát jako generální tajemník strany.

"Je to moje obrovská noční můra, že (americký prezident při své návštěvě Číny) poblahopřeje Siovi ke ´znovuzvolení´," prohlásil Derek Scissors, který působí jako odborník na Čínu v American Enterprise Institute.

Nynější Trumpova cesta - jež amerického prezidenta od 5. listopadu zavede do Japonska, Číny, Jižní Koreje, Vietnamu a na Filipíny - vyvíjí tlak na Trumpovy poradce, aby přesněji definovali strategii asijské politiky Spojených států, která podle řady analytiků působí v současnosti zmateně.

"Největší obavy nejsou z toho, že (prezident) pronese něco, co poškodí americko-čínské vztahy, ale že bude vůči Číně a Si Ťin-pchingovi tak podlézavý a nekritický, že zbytek regionu bude znepokojeně spekulovat o velké dohodě mezi USA a Čínou," uvedl Ely Ratner, který byl poradcem bývalého viceprezidenta Joe Bidena pro Asii.

Trump po hlasité kritice na adresu Číny pozval v dubnu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do svého letoviska Mar-a-Lago ve snaze o napravení vztahů. Vůdcové obou velmocí si padli do oka, a ačkoli Trump kritizoval Čínu, že se dostatečně nesnaží zastavit severokorejský jaderný zbrojní program, zahrnul současně Sia chválou.

"Je to mocný muž. Domnívám se, že je to velmi dobrý člověk," řekl Trump minulý týden o Siovi v rozhovoru s televizní stanicí Fox Business Network. "Říká se, že máme nejlepší vztah ze všech prezidentů," dodal.

Lidé z Trumpova okolí říkají, že prezidentova náklonnost k Siovi pramení z jeho spřízněnosti se silnými, až autoritářskými mezinárodními vůdci.

Podle expertů jen málo světových politiků dokáže absolvovat první návštěvu asijských zemí bez chyby. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson například při návštěvě Číny v letošním roce neustále opakoval známé čínské fráze, jako například tu o "potřebě vzájemného respektu", které někteří Číňané vnímají jako fakt, že Washington souhlasí s nevměšováním se do zájmů Pekingu.

"Lidé, kteří nemají s Čínou zkušenosti, se často takhle nechají oklamat," uvedl Scissors.

Podle Dana Blumenthala, který vede asijská studia na American Enterprise Institute, bude důležité, aby Trump dokázal rozlišit mezi tím, co je součástí protokolu, a tím, co jsou mocenské kroky.

"Často příliš dbáme na to, co Číňané definují jako protokol, přičemž oni se pouze snaží vytvořit jistý obraz návštěvy, aby ji využili ke svým politickým účelům," konstatoval Blumenthal. "Choval bych se velmi zdvořile, ale určitě ne tak, jako kdybych se jel poklonit císaři," dodal.

Americký prezident ale nebude čelit ožehavým situacím pouze v Číně. Během návštěvy Filipín bude muset najít citlivou rovnováhu, aby podpořil význam americko-filipínského spojenectví, a přitom se distancoval od krvavé protidrogové kampaně kontroverzního filipínského prezidenta Rodriga Duterteho.

Trumpovi poradci v soukromí připouštějí, že prezidentovo nepředvídatelné chování by mohlo cestu zkomplikovat - od porušení složitých protokolárních pravidel až po vystupňování krize na Korejském poloostrově.

 

Zdroj: ČTK

Bude Trump v Asii vůči Číně tvrdý, nebo smířlivý? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Taxikáři chtějí znovu protestovat proti Uberu

  Společnost ·

  Pražští taxikáři chystají na středu 15. listopadu další protestní akci proti službám typu Uber. Vyplývá to z výzvy zveřejněné na facebookovém profilu 

  Sesazený katalánský premiér vyzval separatisty, aby vytvořili volební koalici

  Společnost ·

  Carles Puigdemont dnes vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Jejím cílem v předčasných katalánských volbách má být osvobození politickýc…

 2. Češi a Slováci. Rozumíme si?

  Společnost ·

  Češi a Slováci se spolu dobře dorozumí i čtvrt století po rozdělení společného státu. Mladí Češi sice mají dnes se slovenštinou větší potíže než Slováci s češtinou, vě…

 3. WhatsApp se potýká po celém světě s výpadky

  Společnost ·

  Někteří uživatelé mobilní komunikační aplikace WhatsApp nemohou posílat nebo přijímat zprávy. Od rána se celá síť potýká s výpadky. Důvodem je podle deníku The Indepen…

 4. Příštím šéfem Fedu bude Powell, rozhodl Trump

  Byznys ·

  Prezident Spojených států Donald Trump zvolil příštím šéfem americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Jde o člena rady guvernérů Fedu. Jestliže bude s nominací s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.