Bude Skotsko nezávislé? Skotské referendum očima šéfredaktora Britských listů

Obyvatelé Skotska budou 18. září v referendu odpovídat na otázku: „Mělo by Skotsko být nezávislou zemí?“ Pokud většina hlasujících odpoví kladně, mělo by se Skotsko 24. března 2016 stát nezávislým státem. O tématu ve Studiu Zet hovořil šéfredaktor deníku Britské listy a spolupracovník internetového magazínu 067, Jan Čulík, který přednáší na universitě v Glasgow.

Skotské a anglické království se staly společnou zemí v roce 1707. K celku, který se nazýval Spojené království Velké Británie, bylo roku 1800 přičleněno i Irsko. Jeho 26 jižních hrabství však tuto unii roku 1922 opustilo.

Počet Skotů, kteří podporují odtržení své země od Velké Británie, se zvýšil. Pro nezávislost by se nyní vyjádřilo 43 procent oprávněných voličů, což je o dva procentní body více než v květnu. Odpůrci odtržení Skotska nad jeho příznivci ale stále vedou. Výsledek hlasování tak s velkou pravděpodobností bude v rukou dosud nerozhodnutých voličů.

Kdo a proč inicioval současné referendum o nezávislosti Skotska?

Samozřejmě Skotská nacionální strana. Nad tou historií bychom mohli strávit dlouhé minuty, ale (ve Skotsku) v podstatě vždycky byly tendence projevovat určitou nezávislost nebo vznášeny požadavky na nezávislost. Skotská nacionální strana se dostala do londýnského parlamentu poprvé až v roce 1967, kdy měla prvního poslance. Pak dál existovala ve skotské politice. Jak víte, Skotů je asi pět milionů, Angličanů šedesát - takže si asi dovedete představit ten poměr, a co si o tom Skotové myslí.

Poprvé zaznamenali skotští nacionalisté obrovský úspěch v roce 2007, kdy vyhráli ve skotské vládě ... většinu jednoho poslance. Vedli si tak dobře, že v následujících volbách v roce 2011 vyhráli drtivou většinou. Je to zajímavé, protože ve Skotsku se většinou hlasuje relativně levicově, sociální demokraté - tedy labouristé - tam vyhrávají, ale v roce 2011 prohráli. Všude i v těch okrscích, kde vždycky vyhrávají labouristé, vyhráli skotští nacionalisté. A to i přesto, že předtím vládnoucí strany, tedy labouristé, zajistili ústavně takovou strukturu, kde žádná strana nemohla v parlamentu převládnout. Ale oni převládli. Takže od roku 2011 jsou skotští nacionalisté velmi populární. Ale pozor, neznamená to, že všichni kdo hlasují pro skotské nacionalisty budou hlasovat pro nezávislost.

Ve skotském referendu budete mít hlasovací právo, přestože jste Čech. Jak je to možné?

Za prvé mám obojí občanství - jsem Čech a zároveň jsem tedy i Brit. V Británii a ve většině západní Evropy na rozdíl od Česka vládne teritoriální definice občanství. Jenže v Čechách je to určitý problém, protože třeba Romy mnozí Češi nepovažují za Čechy. A proto i lidé, kteří mají trvalý pobyt ve Skotsku, mohou hlasovat. Zajímavé ale je, že ne Skotové, kteří žijí mimo Skotsko. Řekl bych, že je to v podstatě férové, protože ať si lidé, kteří v té zemi žijí, vyžerou, jak rozhodnou.

Záznam celého rozhovoru s Janem Čulíkem si můžete poslechnout v záhlaví článku.

Zdroj: Zet, 067.cz

Bude Skotsko nezávislé? Skotské referendum očima šéfredaktora Britských listů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

  2. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.