reklama

Bude Korsika následovat katalánský osud?

Toto úterý navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron poprvé Korsiku. Několik dní před jeho návštěvu protestovalo v jejích ulicích tisíce korsických nacionalistů, kteří si přáli větší autonomii pro svůj ostrov. Jejich naděje však francouzský prezident zchladil hned druhý den své návštěvy, kdy prohlásil, že „Korsika je v lůnu (francouzské) republiky a v něm má budovat svou budoucnost.“

Mohlo by vás zajímat

Hlasy žádající větší autonomii se z Korsiky začaly ozývat právě pár dní předtím, než Emmanuel Macron v největším městě Korsiky a místu narození Napoleona Bonaparte odhalil pamětní místo, kde by před 20 lety zavražděný militantními separatisty jeden ze členů tehdejší vlády.

Tito radikální separatisté složili své zbraně v roce 2014, kdy se začalo prosazovat více umírněné křídlo nacionalistů. S těmi poté dohromady vytvořili politickou alianci, se kterou poté „umírněnci“ vyhráli volby do korsické rady, ve které získali do té doby největší podíl křesel, a začali disponovat absolutní většinou mandátů.

Tento výsledek zvýšil naděje tohoto uskupení na uznání korsického jazyka oficiálním jazykem, který by byl poté na stejné úrovni jako francouzština, ale zároveň i větší vliv již zmiňované korsické rady na rozpočet ostrova, propuštění vězněných nacionalistů nebo prosazení regulace prodeje prázdninových obydlí na ostrově cizincům.

Když to porovnáme například s požadavky katalánských nacionalistů, můžou se nám tyto požadavky zdát jako relativně umírněné. I přesto však nebyly vyslyšeny a drtivá většina pravomocí tedy zůstává značně centralizované francouzské republice.

Lídr korsických nacionalistů Gilles Simeoni pro list The Telegraph řekl, že Emmanuel Macron propásl šanci na urovnání sporů ve velmi příhodný moment v celé historii francouzsko-korsických vztahů. Jaká tedy bude budoucnost Korsiky nevíme, po vítězství nacionalistů v místních volbách však byla francouzská vlajka na mnoha radnicích nahrazená korsickou černo-bílou. Nedá se tedy vyloučit, že se Korsika bude pomalu ale jistě ubírat katalánskou cestou.

 

 

Zdroj: The Telegraph, Zet

Bude Korsika následovat katalánský osud? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brexit nejvíce zasáhne probrexitové oblasti

    Byznys ·

    Brexit nejvíce zasáhne oblasti Velké Británie, jejichž obyvatelé v předloňském referendu hlasovali většinově pro odchod země z Evropské unie. Zejména pak jde o západní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.