Brusel ode dneška hostí summit G7, jednat se bude hlavně o Ukrajině

Hlavní město Belgie dnes bude hostit summit G7, tedy jednání představitelů sedmi nejvyspělejších světových. Schůzi by měla dominovat témata krize na Ukrajině a problematika vzájemného obchodu.

Prezidenti a premiéři Spojených států, Británie, Japonska, Německa, Francie, Itálie a Kanady se spolu s vrcholnými představiteli Evropské unie, se v Bruselu sejdou již dnes večer.

Vůbec první setkání G7 v Bruselu je náhradou za schůzku, která se měla konat ještě za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina v jihoruském letovisku Soči. Toto jednání ale bylo zrušeno kvůli ruské anexi Krymu. Státníci G7 dali koncem března v Haagu najevo, že Moskva svým postupem nectí základní hodnoty, které skupina uznává.

Unijní diplomaté očekávají, že lídři G7 vyjádří podporu novému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi, vyzvou Moskvu k přímému dialogu s Kyjevem a k větší angažovanosti při řešení situace na východě Ukrajiny. Připomenout by ale také mohli svou připravenost uplatnit v případě potřeby vůči Rusku ekonomické sankce.

S Putinem se poté mnozí z účastníků nynější schůzky uvidí koncem týdne na oslavách výročí spojeneckého vylodění v Normandii za druhé světové války.

Summit budou společně řídit předseda Evropské komise José Barroso a předseda jednání členských zemí unie Herman Van Rompuy. Pokračovat bude ve čtvrtek dopoledne, mimo jiné diskusí o hospodářských tématech.

Zdroj: ČTK

Brusel ode dneška hostí summit G7, jednat se bude hlavně o Ukrajině Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusku, USA i Evorpské unii klesá obliba

    Společnost ·

    Podle průzkumu britské stanice BBC za poslední rok klesla obliba Ruska, Spojených států i Evropské unie. Výsledky průzkumu, který proběhl ve 24 světových zemích, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.