Brno si připomene 70 let od amerického a sovětského bombardování

V pondělí uplyne sedmdesát let první vlny náletů, během kterých bylo Brno za druhé světové války bombardováno. Výročí město připomene výstavou na hradě Špilberk a Muzeum města Brna připravuje také setkání pamětníků.

Pamětníci bombardování nejsou sdruženi v žádné organizaci, proto je muzeum svolává i prostřednictvím médií. Jejich vzpomínky podle Cipriana doplňují holá historická fakta o skutečné lidské příběhy, a proto jsou zdrojem cenných informací.

ƒ„Je to příležitost ke společnému vzpomínání, ale samozřejmě také k uctění památky těch, kteří při bombových náletech přišli o to nejcennější - o svůj život,"“uvedl ředitel muzea Pavel Ciprian. Účastníci si jako první prohlédnou novou výstavu.

Výstava připomíná bombardování prostřednictvím dobových artefaktů, fotografií a videozáznamů. Zajímavostí je maketa protileteckého krytu s reálnými zvuky leteckého náletu. Na velkoplošné dotykové obrazovce si zájemci vyzkoušejí aplikaci, která na aktuální mapě Brna zobrazuje místa dopadů leteckých pum.

Spojenecké nálety na Brno jako významné průmyslové centrum trvaly od srpna 1944 až do osvobození v dubnu 1945. Město nejprve čelilo náletům letectva amerického, později sovětského. K hlavním cílům patřilo nádraží, letiště, z továren pak Zbrojovka a Zetor. Pumy poničily také tisíce domů a zabily stovky Brňanů, přesné údaje se různí.

Bombardování na dlouhou dobu poznamenalo tvář města a dodnes jsou patrné stopy v podobě stavebních proluk či poničených fasád.

Zdroj: ČTK

Brno si připomene 70 let od amerického a sovětského bombardování Foto: Brno po náletech v roce 1944 Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.