Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout padák. Používá k tomu takzvaného pyrotechnického iniciátoru.

Pyrotechnický iniciátor se používá například i při otevírání airbagů při autohaváriích. „Je to unikátní věc, protože dokáže vytvořit obrovské množství plynů, které se rozpínají v kontejneru obsahujícím výtlačný píst nad kterým je padák a ten je poté těmi plyny vymeten,“ popisuje systém vedoucí expertního týmu z Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně Robert Popela.  

Vedle tohoto mechanického systému je také podle Popely důležitá elektronika, která systém obsluhuje. Spustit záchranný systém tak může jak člověk, který dron obsluhuje, tak i autopilot „s tím, že ti autopiloti bývají zálohováni. To znamená, že jsou tam třeba dva a porovnávají údaje, při výpadku jednoho přebírá řízení druhý a pak tam je nějaká logika, která odpálí systém v případě selhání všeho,“ řekl Popela. 

Oproti airbagům má navíc tento bezpečnostní padák technickou výhodu. Systém je totiž možné použít opětovně s výměnou vyhořelé kapsle. Podle Popely operátorovi tato výměna spolu se složením padáku zabere asi 15 minut.

Na trh by inovace z dílny brněnských vědců měla přijít už v březnu. Prodávat se bude za necelých tisíc eur, řekl v rozhovoru pro rádio Zet Popela.   

Trh s bezpilotními letouny stále roste. Podle prognózy poradenské společnosti Deloitte budou lidé po celém světě používat na konci letošního roku více než jeden milion dronů. 

 

Celý rozhovor s Robertem Popelou o novém bezpečnostním systém pro drony si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: ZET

Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony Foto: shutterstock.com - dron

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.