reklama

Brněnská výstava představí díla architekta Rullera, spoluautora Janáčkova divadla

Janáčkovo divadlo a hala Rondo v Brně patří k nejznámějším stavbám, na kterých se podílel architekt Ivan Ruller. Jeho obsáhlé dílo přiblíží nová výstava v brněnské Galerii architektury. Známé stavby doplní i soutěžní návrhy, jako například káhirské muzeum nebo opera v Bagdádu. Expozice začne v pátek, potrvá do konce ledna.

Mohlo by vás zajímat

Ruller je dodnes aktivním architektem a vysokoškolským pedagogem. Jeho dílo čítá 670 projektů. V počátcích tvorby jej ovlivnila brněnská škola funkcionalismu. Při svých návrzích vždy intenzivně spolupracoval s výtvarníky, kteří se tak podíleli na celkovém vyznění interiéru i exteriéru budov.

ƒ„Stěžejní část výstavy tvoří oceněné soutěžní projekty navrhované v tuzemsku i zahraničí. Například soutěžní návrh budovy radnice v Amsterdamu, projekt budovy radnice v Torontu, budova opery v Bagdádu nebo soutěžní návrh Nového egyptského muzea v Káhiře,“ uvedl kurátor výstavy Martin Enev.

Některé starší projekty jsou ve výstavní síni zdokumentovány jak dobovými grafickými prostředky, tak těmi současnými - tedy počítačovou vizualizací. Specialisty, kteří na vizualizacích pracovali, netradiční zakázka potěšila.

"Pompéznost masy betonu, mentalita stavby a hra s velikým prostorem nám dovolily nahlédnout do světa architektury v době, kdy se ještě neměřil každý čtvereční metr podle ceny a využitelnosti, ale spíše podle působení na pocity člověka v rámci doby a architektury," uvedl Matúš Nedecký ze studia Flying Architecture.

Zdroj: ČTK

Brněnská výstava představí díla architekta Rullera, spoluautora Janáčkova divadla Foto: galeriearchitektury.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.