Britští konzervativci před volbami ztrácejí podporu voličů

 Konzervativci britské premiérky Theresy Mayové se s blížícími se předčasnými volbami nadále potýkají s propadem preferencí. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos MORI se jejich náskok nad opozičními labouristy snížil na pět procentních bodů. Ještě před dvěma týdny sondáž stejné agentury udávala rozdíl 15 procentních bodů. Podle institutu YouGov Mayová na parlamentní většinu ve volbách, které se budou konat 8. června, nedosáhne.

Mayová v pátek večer ve volebním speciálu diskusního pořadu BBC čelila opakovanému tlaku publika kvůli obratům ve své politice a údajně nedostatečnému financování státního zdravotnictví a sociálních služeb. Šéfa opozičních labouristů a přesvědčeného pacifistu Jeremyho Corbyna diváci „grilovali“ při dotazech týkajících se užití jaderných zbraní v případě ohrožení země.

Oba politici po 45 minut odpovídali každý zvlášť na dotazy diváků a moderátora.

Mayová zdůraznila údajnou odvahu, kterou projevila při vypsání předčasných voleb, slovy „měla jsem na to koule“. Premiérka původně ujišťovala, že předčasné volby nevypíše, nakonec je ale vyhlásila s odůvodněním, že pro nadcházející jednání o odchodu z Evropské unie chce mít jasný a silný mandát.

V době vyhlášení voleb všechny průzkumy ukazovaly, že konzervativci mají náskok před labouristy přes 20 procent. Za poslední týden se ale náskok začal rychle tenčit a podle některých modelů by toryové mohli přijít o většinu v parlamentu.

Během debaty Mayová opakovala, že „jediný volební průzkum, který se počítá, je ten, který se uskuteční v den voleb“.

Na premiérku se během diskuse obrátila zdravotní sestra, která uvedla, že už sedm let se jí reálně nezvýšil plat. Mayována to odpověděla, že nemá k dispozici žádný „kouzelný strom, na němž rostou peníze“, ale slíbila, že vláda v případě vítězství investuje do státního zdravotnictví do roku 2020 půl miliardy liber.

Labourista Corbyn Mayovou opět kritizoval, že s ním odmítla debatovat tváří v tvář. „Je to ostuda,“ řekl. Opoziční vůdce pak čelil především dotazům na použití jaderných zbraní v případě ohrožení Spojeného království, k tomu se ale jasně vyjádřit odmítl. Řekl jen, že „nechce být zodpovědný za miliony úmrtí„.

Publikum v obou případech dávalo s odpověďmi obou politiků najevo nesouhlas.

BBC v komentáři soudí, že Mayová se zdála být více ve své kůži než při posledním televizním vystoupení, naproti tomu Corbyn vypadal ke konci podrážděně. Celkově debata podle BBC mnoho dramatického ani žádné hvězdné vystoupení nepřinesla.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Britští konzervativci před volbami ztrácejí podporu voličů Foto: Theresa Mayová; Zdroj: Charlie Bard / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

    Společnost ·

    Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrt…

  2. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.