reklama

Britský ministr financí čínské ekonomice věří navzdory zpomalování jejího růstu

Britský ministr financí George Osborne čínské ekonomice i přes zpomalování růstu věří. Čína podle něj prochází nezbytnou transformací, zůstává ale hlavním tahounem globálního hospodářského růstu, řekl Osborne na počátku své pětidenní návštěvy země.

Mohlo by vás zajímat

„Čína prochází vysoce nezbytnou a obtížnou transformací, která je klíčem k tomu, aby její ekonomika mohla dál vytvářet dobrá pracovní místa a zvyšovat životní úroveň 1,3 miliardy obyvatel,“ citovala Osborna agentura Reuters. „Myslím, že bych Číně vzkázal, pokračujte v reformách, pokračujte ve změnách, které děláte,“ dodal ministr.

Série nepříznivých údajů z druhé největší ekonomiky na světě spolu s kolísáním na čínském akciovém trhu a překvapivou srpnovou devalvací jüanu vyvolaly na světových finančních trzích otřesy a obavy z toho, že ekonomika Číny zpomaluje více, než se očekávalo. Investoři se bojí, že letos Čína nedosáhne plánovaného sedmiprocentního tempa růstu HDP.

Loni růst čínské ekonomiky zvolnil na 7,3 procenta, což byl její nejslabší výkon za téměř čtvrt století. Čínští vůdci pokračují v liberalizaci a jejich strategickým cílem je přeorientovat zemi z dosavadního nadměrného zaměření na průmysl a vývoz směrem ke službám a domácí spotřebě. Tuto transformaci bude podle nich provázet určité zpomalování růstového tempa.

„Pokud se podíváme na Čínu z širšího pohledu, tak i když neporoste dvoucifernými tempy jako kdysi, stále v příštích pěti letech zvýší výkon v objemu, který bude odpovídat nejméně velikosti celé britské ekonomiky. Takže zůstane i v budoucnu obrovským zdrojem budoucího globálního růstu,“ uvedl Osborne.

Příští měsíc přijede na návštěvu Velké Británie čínský prezident Si Ťin-pching. Čína navzdory vzájemným neshodám v otázce lidských práv a bývalé britské kolonie Hongkongu oceňuje důraz Británie na volný obchod a otevřenost vůči investicím. Londýn má velký zájem o přilákání čínských bank a o zahraniční obchodování s jüanem, aby posílil svou pozici světového finančního centra.

„Na západě není ekonomiky, která by byla čínským investicím otevřená tak jako Spojené království,“ uvedl Osborne. „Získáváme více čínských investic než Německo, Francie a Itálie dohromady,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

 

Britský ministr financí čínské ekonomice věří navzdory zpomalování jejího růstu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.