Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v Dolní sněmovně potřebnou většinu hlasů, podpořili po dohodě severoirští unionisté. Mayová tak získala důvěru poměrem hlasů 323 ku 309.

Po parlamentních volbách, kterými chtěla Mayová posílit svou pozici v parlamentu, má Konzervativní strana v 630členné Dolní sněmovně pouze 317 křesel. Pro podporu svého menšinového kabinetu se Mayové podařilo získat severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) s deseti poslanci.

Mayová dnes navíc přečkala první zkoušku v parlamentu. Návrh, kterým si chtěli opoziční labouristé vynutit konec vládních úspor ve veřejném sektoru, zákonodárci odmítli poměrem hlasů 323 ku 309.

Levicová opozice pod vedením Jeremyho Corbyna usilovala o zrušení limitu pro zvyšování platů zaměstnanců ve veřejném sektoru - v současnosti je stanoven na jedno procento ročně. Labouristé chtěli v reakci na nedávné teroristické útoky i požár výškové budovy Grenfell Tower v Londýně skoncovat i se škrty v rozpočtech policie a hasičů.

„Bezpečí není levné. Je jasné, že naše bezpečí je kvůli sedmi letům škrtů v rozpočtech pohotovostních složek nižší. Nastal čas na změnu,“uvedl Corbyn před hlasováním. Nedávné atentáty v Londýně a Manchesteru podle něj ukázaly, že zaměstnanci pohotovostních složek si zaslouží „zvýšení platu, které jim (vláda) upírala sedm let“.

Ministr financí Philip Hammond navzdory odmítnutí návrhu labouristů naznačil, že by vláda v ohledu rozpočtových škrtů mohla udělat určité ústupky. Konzervativci podle něj „nejsou hluší“ a chápou signál, který vyslali voliči na počátku června v předčasných volbách. Konzervativci v předvolebním programu slibovali zachování limitu na zvyšování platů ve veřejném sektoru až do roku 2020.

„I když ministři řekli, že se poučili z voleb a naslouchají svým voličům, je jasné, že se nic nezměnilo,“ uvedl Corbyn po hlasování.

Další zkoušce bude Mayová v parlamentu čelit už ve čtvrtek, kdy by měli poslanci hlasovat o legislativním plánu vlády na příští dva roky. Před týdnem ho v Dolní sněmovně představila královna Alžběta II.

 

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: Twocoms / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.