Britská vláda potřebuje k brexitu souhlas parlamentu, rozhodl soud

Britská vláda potřebuje k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, který spustí proces odchodu země z Evropské unie, souhlas parlamentu. Rozhodl o tom dnes příslušný soud v Londýně. Vláda vzápětí oznámila, že ji verdikt zklamal a že se odvolá.

Ministr obchodu Liam Fox podle BBC zdůraznil, že kabinet je „odhodlán respektovat výsledky (červnového) referenda“, v němž se Britové vyslovili pro odchod z evropského bloku.

Dnešní rozhodnutí je podle agentury AP ranou pro vládu premiérky Theresy Mayové, která chce aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU a zahájit rozhovory o odchodu z EU do konce března 2017.

Právník vlády sdělil agentuře Reuters, že nejvyšší soud si již pro jednání o této věci vyčlenil termín od 5. do 8. prosince.

Aktivisté, kteří záležitost dali k soudu, argumentovali tím, že takzvaným brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí, a to se podle nich nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

 

 

Zdroj: ČTK

Britská vláda potřebuje k brexitu souhlas parlamentu, rozhodl soud Foto: Michaelpuche / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.