Britská vláda bude přesvědčovat Skotsko o setrvání ve Spojeném království

Britská vláda dnes podruhé za 90 letech zasedne k jednání ve Skotsku. Výjezdní zasedání kabinetu v Aberdeenu se považuje za gesto směrem k obyvatelům Skotska, kteří budou v zářijovém referendu rozhodovat o tom, zda chtějí získat nezávislost na Británii. Premiér David Cameron chce nyní Skoty přesvědčit o setrvání ve společném státě i ekonomickými argumenty.

Cameron už v neděli řekl, že se ve Skotsku pokusí přesvědčit místní obyvatlé o tom, že těžba ropy v Severním moři bude ekonomicky výhodnější ve chvíli, kdy Spojené království zůstane jednotné. Opačný názor má skotský první ministr Alex Salmond, podle nějž by těžebnímu průmyslu pomohla nezávislost.

Referendum o osamostatnění Skotska se bude konat letos 18. září. Pokud se obyvatelé rozhodnou pro nezávislost, pět milionů lidí po 307 letech opustí svazek, kterým tvořili s Anglií jeden stát.

Hlavní britské strany společně usilují o zachování nyní zhruba šedesátimilionové Británie, zatímco hlavním zastáncem rozdělení je Salmondova Skotská národní strana (SNP).

Zdroj: ČTK

Britská vláda bude přesvědčovat Skotsko o setrvání ve Spojeném království Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.