„Britské referendum není právně závazné pro parlament ani vládu,“ říká právník

Oči nejen médií se ve čtvrtek kvůli referendu o členství v Evropské unii upínají na Velkou Británii. Britové svými hlasy zřejmě trvale ovlivní budoucnost evropského společenství jako celku. I když by byl případný brexit jasným poplašným signálem, není finálním rozhodnutím. Podle advokáta Michala Janíka má referendum podle zákona pouze poradní funkci.

„Referendum o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie, je takzvanou konzultativní formou referenda. To znamená, že má ze zákona funkci poradní a není tedy v pravém slova smyslu právně závazné jak pro parlament, tak vládu,“ uvedl na rádiu Zet Janík. Zároveň ale dodal, že s ohledem na britskou politickou kulturu a tradici se dá očekávat, že se výsledkem dnešního referenda bude britská vláda řídit.

Pokud by nakonec Británie vystoupila z Evropské unie, uplatnila by článek 50 Smlouvy o Evropské unii ve znění Lisabonské smlouvy. Poté by nastal zdlouhavý proces, jehož lhůta je ustanovena ve smlouvě na dva roky. „Británie by nejprve musela svůj záměr o vystoupení oznámit Radě, tím by se spustil proces jednání o uzavření dohody o podmínkách vystoupení Británie z tohoto mezinárodního svazku. Tato dohoda by řešila i otázku zániku jednotlivých smluv mezi Unií a Velkou Británii a budoucí vztahy,“ vysvětloval Janík. Připomněl však, že lhůta výpovědního procesu jde ze zákona prodloužit, k čemuž by podle něj pravděpodobně i došlo, vzhledem ke složitosti procesu.

Alternativní cesty, kterými se může Velká Británie ve vztahu s EU po brexitu vydat, jsou de facto tři. Nejméně pravděpodobnou možností je, že Spojené království na Unii i její členské státy zanevře a nebude mít s nimi absolutně žádné smluvní vazby. O něco pravděpodobnějšími variantami je poté vstup do Evropského hospodářského prostoru, anebo cesta bilaterálních dohod. Všechny možnosti jsme tento týden probírali se Zdeňkem Sychrou z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Více si přečtěte zde.

„Lze snad ještě dodat, že pokud by se v budoucnu Británie znovu rozhodla do Evropské unie vrátit, musela by absolvovat nový proces přistoupení dle článku 49 smlouvy o Evropské unii,“ uzavřel Janík.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Britské referendum není právně závazné pro parlament ani vládu,“ říká právník Foto: ČTK/DPA/Elisabeth Moseley

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.