Britský premiér Cameron nemá dost hlasů pro schválení náletů v Sýrii, přemlouvá opozici

Britský premiér David Cameron v parlamentu intenzivně shání podporu pro schválení britských leteckých úderů proti Islámskému státu (IS) na syrském území. Podle ministra obrany Michaela Fallona dosud nemá zajištěný potřebný počet hlasů, bude však patrně chtít, aby se o návrhu hlasovalo už ve středu, píší britská média. Podle listu The Guardian půjde zřejmě o nejriskantnější hlasování za více než pět Cameronových let v premiérském křesle.

Vedení vládnoucích konzervativců spustilo kampaň za rozšíření úderů do Sýrie v reakci na pařížské teroristické útoky. Cameron k podpoře potřebného usnesení vyzval poslance ve čtvrtečním projevu. Velká Británie dosud podniká nálety na islamisty pouze v Iráku.

Michael Fallon v neděli stanici BBC řekl, že vláda dosud nezískala v parlamentu dostatečnou podporu, ale že může stále ještě přesvědčit některé z opozičních labouristů, aby se za návrh postavili.

„Musíme se také bránit... už nyní jsme jedním z hlavních terčů (teroristů),“ prohlásil Fallon, podle něhož přináší rozšíření války s IS rizika, ale riskantnější je nedělat nic.

Podle ministra bude důležité rozhodnutí předsedy Labouristické strany a velkého odpůrce úderů Jeremyho Corbyna, který může své poslance buď zavázat k hlasování proti návrhu, nebo jim ponechat volnou ruku, k čemuž je některými politiky tlačen.

Cameron na nerozhodnuté poslance, kteří jsou jak v opozičních lavicích, tak v jeho straně, apeloval i v sobotu při jednání hlav států Britského společenství na Maltě. „Doufám, že až dojde na volbu, lidé dají najevo, že tohle je pro Velkou Británii správná věc. Je a my bychom ji měli učinit,“ řekl ministerský předseda, jehož strana má v Dolní sněmovně většinu šestnácti hlasů.

V Londýně v sobotu proti Cameronovu návrhu demonstrovaly stovky lidí, podle nichž mohou zásahy přinést velké množství civilních obětí.

 

Zdroj: ČTK

Britský premiér Cameron nemá dost hlasů pro schválení náletů v Sýrii, přemlouvá opozici Foto: David CAMERON; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

    Byznys ·

    Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.