Britská policie zatkla v souvislosti s útokem v Londýně 12 lidí

Londýnská policie dnes oznámila, že v souvislosti se sobotním teroristickým útokem zatkla 12 lidí, všechny na východolondýnském předměstí Barking. Policisté také již identifikovali všechny tři teroristické útočníky z Londýna. Informoval o tom portál BBC s tím, že prozatím nelze očekávat, že úřady jména atentátníků zveřejní.

Při atentátu, který spáchala trojice útočníků v centru metropole, zemřelo v noci na dnešek nejméně sedm lidí a desítky dalších byly zraněny. V kritickém stavu zůstává 21 lidí. Mezi zraněnými jsou čtyři policisté, z toho dva byli zraněni těžce. Jedním z nich je policista, který byl v době atentátu mimo službu a který se postavil jednomu z útočníků. Utrpěl bodná zranění.

Trojice útočníků najela dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířila do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočila na lidi noži. Policie atentátníky za osm minut po ohlášení incidentu zastřelila. Podle ministryně vnitra Amber Ruddové atentát souvisel s islámským radikalismem. Británie si oběti připomene v úterý minutou ticha.

Útok odsoudila řada státníků včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, prezidenta USA Donalda Trumpa či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenci britské královně Alžbětě II.

Britské politické strany s výjimkou Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) kvůli útoku přerušily do pondělí kampaň před čtvrtečními volbami. Večerní benefiční koncert pro oběti nedávného atentátu v Manchesteru se ale konat bude.

V Londýně se dopoledne kvůli atentátu sešel vládní výbor pro krizové situace COBRA. Premiérka Theresa Mayová v prohlášení po ukončení schůzky vyzvala k přísnější globální kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům. Země podle ní byla vůči extremistům "až moc tolerantní". "Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako dosud," uvedla Mayová. Policie podle ní zmařila od útoku u britského parlamentu 22. března pět věrohodných teroristických spiknutí.

Šéf liberálních demokratů Tim Farron a někdejší předseda britské protievropské strany UKIP Nigel Farage shodně kritizovali slova Mayové o tom, že "už toho bylo dost". Podle obou politiků měly úřady říci dost již po prvním útoku a prověrku protiteroristických opatření nařídit už dávno.

Policisté při zásahu postřelili civilistu

Policisté při nočním zásahu v Londýně proti teroristům postřelili i jednoho civilistu, jeho život ale ohrožen není. Dnes to prohlásil šéf protiteroristické policie Mark Rowley. 

Rowley rovněž uvedl, že při zásahu použilo zbraň osm policistů, kteří vypálili celkem padesátkrát. Počet střel vypálených policií označil za bezprecendentní a dodal, že samotným zásahem se bude zabývat policejní inspekce. Dodal ale, že policisté čelili kritické situaci a že v dané chvíli nebylo jasné, že pásy kolem těl útočníků byly jen atrapy.

Novinář BBC k zásahu poznamenal, že britská policie není běžně ozbrojena střelnými zbraněmi a že policisté střílí vždy jen v případě bezprostřední hrozby, v takovém případě se pak snaží pálit co nejméně.

Rowley také prohlásil, že na mostě a ve čtvrti Borough Market, kde se útok odehrál, zůstanou prozatím policejní uzávěry. Londýnské mosty se podle něj dočkají opatření, které mají zvýšit bezpečnost chodců.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Britská policie zatkla v souvislosti s útokem v Londýně 12 lidí Foto: ČTK/AP/Furqan Nabi

reklama

Další články

  1. Začal boj o osvobození Rakky od IS

    Společnost ·

    Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.