Britská opozice nové referendum o brexitu nechce. Farage ano.

Britská opoziční Labouristická strana nepodporuje konání druhého referenda o členství Británie v Evropské unii a ani k němu nevyzývá, řekl to dnes vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Podle průzkumů by nyní většina Britů hlasovala proti vystoupení z unie, avšak stejně tak si většina konání dalšího referenda nepřeje.

Corbyn řekl, že labouristé "nepodporují ani nevyzývají k uspořádání druhého referenda". "Vyzýváme ke smysluplnému hlasování v parlamentu," řekl.

Kdo naopak stojí o uspořádání dalšího "brexitového" referenda, je bývalý předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. V rozhovoru, který dnes zveřejnil list Observer, řekl, že výsledek referenda z roku 2016 je ohrožen rostoucím vlivem příznivců setrvání Británie v unii.

Farage prohlásil, že "dobře organizovaná a financovaná skupina těch, kteří v unii chtějí zůstat, chce potopit ty, kdo chtějí odejít". "Mají většinu v parlamentu a pokud se my nezorganizujeme, můžeme přijít o to historické vítězství, jakým brexit byl," řekl Farage.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes prohlásila, že k tomu, zda by se mělo konat další referendum o nezávislosti Skotska, bude schopná se vyjádřit do konce roku až podle toho, jak se budou vyvíjet jednání mezi Británií a Evropskou unií. Sturgeonová vedla kampaň před referendem o brexitu z roku 2016 za setrvání v EU.

Británie má z EU odejít na jaře roku 2019. Skotové už hlasovali o své nezávislosti v referendu v roce 2014 a tehdy jich většina byla pro setrvání Skotska v Británii. V referendu o brexitu si většina Skotů přála setrvání Británie v EU.

 

Zdroj: ČTK

Britská opozice nové referendum o brexitu nechce. Farage ano. Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Zeman prý půjde s Drahošem do debaty

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman je připraven jít do televizní debaty s Jiřím Drahošem, který bude jeho soupeřem ve druhém kole prezidentských voleb. Řekl to na tiskové konferenc…

 2. Petr Fiala se opět stal předsedou ODS

  Společnost ·

  Současný předseda ODS Petr Fiala dnes na kongresu občanských demokratů v Ostravě podle očekávání obhájil svou funkci. Třiapadesátiletý Fiala, který ve volbě neměl prot…

 3. ODS si na kongresu v Ostravě zvolí nové vedení

  Společnost ·

  Občanští demokraté si dnes na kongresu v Ostravě zvolí nové vedení. Předseda opoziční ODS Petr Fiala, který v čele strany stojí od roku 2014, bude obhajovat svůj mandá…

 4. Poprvé od krize loni v Rusku stoupl prodej vozů

  Byznys ·

  Ruský automobilový trh loni poprvé od krize stoupl a zaznamenal větší oživení, než se předpokládalo. V rámci celého roku se prodej osobních a lehkých užitkových aut v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.