Britský list The Guardian povede poprvé žena, bude teprve 12. šéfredaktorkou za téměř 200 let

Novou šéfredaktorku britského listu The Guardian se stane Katharine Vinerová (44), současná šéfredaktora americké verze listu. Vinerová bude 12. šéfredaktorkou ve 194 leté historii listu. Žena bude tuto funkci zastávat vůbec poprvé. Nahradí Alana Rusbridgera (60), který koncem loňského roku oznámil, že hodlá letos v létě po 20 letech z funkce odejít.

Vinerová je absolventkou univerzity v Oxfordu. V listu působí od roku 1997, vedla sobotní vydání listu a spouštěla operace v Austrálii, uvedla agentura AP. Místo šéfredaktorky přebírá po jednom z nejznámějších šéfredaktorů v historii listu.

Pod vedením Rusbridgera přestal být Guardian pouze britskými novinami a stal se mezinárodním médiem se silnou pozicí na internetu. Rusbridger se mimo jiné zasloužil o zveřejnění dokumentů bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena o rozsáhlých odposleších prováděných americkou a britskou vládou. Guardian hrál také důležitou roli při odhalení skandálu s odposlechy telefonů celebrit, členů královské rodiny a obětí zločinů britskými médii. Kvůli skandálu s odposlechy zrušil mediální magnát Rupert Murdoch v roce 2011 svůj deník News of the World.

Guardian a The Washington Post loni za zprávy o aktivitách NSA získaly prestižní novinářskou Pulitzerovu cenu.

Rusbridger spolu s Edwardem Snowdenem obdrželi také loni alternativní Nobelovu cenu. Cena za správný život, známá spíše jako alternativní Nobelova cena, je udělována za aktivity v oblasti boje s chudobou, prosazování lidských práv a ochrany životního prostředí.

 

Zdroj: ČTK

Britský list The Guardian povede poprvé žena, bude teprve 12. šéfredaktorkou za téměř 200 let Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

    Byznys ·

    Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

  2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

    Byznys ·

    Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.