Britská libra se propadla pod třicetileté minimum 1,35 dolaru

Britská libra se dnes propadla na nejnižší úroveň za 31 let. Důvodem je průběžné sčítání výsledků referenda poukazující na to, že zvítězí pravděpodobně stoupenci odchodu z Evropské unie. Libra se dostala pod úroveň 1,35 dolaru.

Libra zažila nejdivočejší noc za dlouhá léta, když po počátečním posílení až k hodnotám kolem 1,48 dolaru začala strmě padat a zatím se zastavila na hodnotách, které jsou podle světových agentur nejnižšími od roku 1985.

Vývoj sčítání však měl negativní dopad i na dolar, který oslabil až na hodnotu 100 jenů.

Britského referenda o Evropské unii se zúčastnilo 72,1 procenta voličů. Oznámila to média po zveřejnění účasti ve všech 382 volebních obvodech. Jde o první celonárodní hlasování od roku 1997, v němž účast překročila 71 procent; před devatenácti lety zvítězili labouristé Tonyho Blaira.

Při loňských parlamentních volbách přišlo hlasovat 66,1 procenta oprávněných voličů.

Odborníci před čtvrtečním referendem soudili, že vysoká účast pomůže zastáncům setrvání Británie v Evropském bloku, což se však patrně nepotvrdilo.

 

 

Zdroj: ČTK

Britská libra se propadla pod třicetileté minimum 1,35 dolaru Foto: ČTK/AP/Anthony Devlin

reklama

Další články

  1. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.