Britská inflace v prosinci zpomalila, dosáhla cíle centrální banky

Míra inflace v Británii v prosinci nečekaně klesla a poprvé po více než čtyřech letech se dostala na cílovou úroveň, kterou stanovila britská centrální banka. Oznámil to dnes tamní statistický úřad.

Zpomalující inflace by mohla guvernérovi Bank of England Marku Carneymu umožnit držet úrokové sazby na nynějším rekordním minimu delší dobu, aby tak pomohl oživující ekonomice nabrat na síle, napsal server bloomberg.com.

Růst spotřebitelských cen v prosinci meziročně zpomalil na rovná dvě procenta, což je nejnižší tempo od listopadu 2009. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpokládali, že inflace bude stagnovat na listopadové úrovni 2,1 procenta. Za poklesem podle statistiků stojí především pomalejší růst cen potravin.

Meziroční tempo inflace se nad dvouprocentním inflačním cílem stanoveným Bank of England (BoE) pohybovalo každý měsíc od konce roku 2009. Růst cen nahlodával kupní sílu domácností a z poklesu životní úrovně se před volbami plánovanými na příští rok začalo stávat velké politické téma, poznamenal Reuters.

BoE v srpnu uvedla, že bude uvažovat o zvýšení rekordně nízkých úrokových sazeb, až nezaměstnanost klesne na sedm procent. Míra nezaměstnanosti se od té doby snižovala rychleji, než BoE předpokládala. Očekávání překonala i zlepšující se kondice britské ekonomiky. Měnový výbor BoE ale minulý týden podle očekávání nechal svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 procenta. Vedoucí představitelé již dříve zdůraznili, že se zvyšováním úrokových sazeb nespěchají.

Zdroj: Bloomberg

Britská inflace v prosinci zpomalila, dosáhla cíle centrální banky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.