Britské firmy vyvinuly zařízení, které dokáže sestřelovat civilní drony bez použití munice

Tři britské společnosti vyvinuly „smrtící paprsek“, který může zneškodnit bezpilotní letadla do vzdálenosti jednoho a půl kilometru. Přístroj prodávaný americkou společností Liteye Systems dokáže podle britského zpravodajského serveru Independent zlikvidovat dron pomocí přesně mířených rádiových vln vysílaných na stejných frekvencích, jaké používá operátor k řízení dronu na dálku.

Bezpilotní letoun je po použití přístroje zahlcen protichůdnými signály, které způsobí jeho vypnutí a pád na zem. Vlny, jež zařízení odesílá, jsou podle serveru Independent dostatečně krátké a úzké na to, aby nemohly uškodit systémům v běžných civilních letadlech. Nemohou narušit ani leteckou komunikaci.

Firma Liteye Systems věří, že přístroj pomůže letištím a samosprávám, které musí čelit stále větším problémům s civilními drony vstupujícími do kontrolovaných letových pásem.

Přístroj vyvinuly tři britské společnosti Enterprise, Chess Systems a Blighter a pojmenovaly jej Anti-UAV Defence System (AUDS).

V srpnu vyšlo podle zpravodajského serveru Independent najevo, že americká vláda hledá způsoby, jak zneškodnit nebo sledovat běžně dostupné drony, které mohou proniknout na chráněná místa.

Možnostmi, jak zneškodnit nežádoucí bezpilotní létající stroje, se zabývali také Číňané. Podle serveru Independent vyvinuli systém, který k sestřelení bezpilotních letadel vzdálených až 1,9 kilometrů daleko, využívá laserovou technologii. Minulý měsíc představil podobnou technologii také americký výrobce letadel Boeing. 

 

 

Zdroj: Independent, Zet

Britské firmy vyvinuly zařízení, které dokáže sestřelovat civilní drony bez použití munice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.