Britská centrální banka poprvé po deseti letech přistoupila ke zvýšení sazeb

Britská centrální banka ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby. Učinila tak přitom poprvé po více než deseti letech. Základní úrokovou sazbu posunula z nynějšího minima 0,25 procenta o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. V příštích třech letech plánuje zvyšovat sazby i nadále. Mělo by jít ale o pozvolný růst.

Bank of England naposledy přikročila ke zvýšení nákladů na půjčky v červenci 2007, tedy před vypuknutím globální finanční krize. Od té doby sazby jen snižovala, anebo držela beze změn.

Krok centrální banky by měl pomoci omezit poměrně svižný růst inflace, k němuž v Británii hodně přispívá i pokles kurzu měny. Na druhou stranu ale může uškodit ekonomice v době nejistoty kolem připravovaného vystoupení Británie z Evropské unie.

Členové měnového výboru se ve prospěch zvýšení sazeb o 0,25 procenta ve čtvrtek vyslovili poměrem hlasů sedm ku dvěma. Základní úroková sazba se tak vrátila na úroveň, kterou měla před snížením v srpnu 2016. Dva členové výboru, stejně jako část ekonomů, argumentovali příliš slabým růstem mezd. Ten podle nich mluví proti zvýšení sazeb. Ostatní členové včetně guvernéra Marka Carneyho se kloní k názoru, že je čas začít se zpřísňováním měnové politiky, nehledě na slabší vývoj ekonomiky.

 

 

Zdroj: ČTK

Britská centrální banka poprvé po deseti letech přistoupila ke zvýšení sazeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bitcoin poprvé překročil hodnotu 7000 dolarů

    Byznys ·

    Hodnota digitální měny bitcoin se ve čtvrtek poprvé dostala přes hranici 7000 dolarů, během dopoledne narostla o dalších více než sedm procent až na 7045 dolarů (154 5…

  2. Babiš je rozhodnutý o jménech sedmi ministrů

    Společnost ·

    Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je rozhodnutý o sedmi až osmi ministerských křeslech v menšinové vládě. I nadále se snaží nalézt odborníky na posty ministra průmyslu, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.