Britská centrální banka plánuje provést analýzu dopadů v případě vystoupení země z EU

Britská centrální banka Bank of England (BoE) chce provést analýzu finančních rizik při možném odchodu Británie z Evropské unie. Banka o tomto důvěrném výzkumném projektu informovala v emailu, který nedopatřením zaslala redaktorovi britského listu The Guardian. Svůj záměr poté potvrdila v oficiálním prohlášení. Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

„Informace související s plánovanou důvěrnou prací banky na možných důsledcích národního referenda ohledně členství Británie v Evropské unii si našla cestu na veřejnost, a to kvůli internímu e-mailu odeslanému nedopatřením vnější straně,“ uvedla banka.

Vysoký představitel BoE podle The Guardian v tomto e-mailu uvedl, že projekt by měl zůstat před novináři i většinou pracovníků banky utajený. Lidem, kteří by se na projekt ptali, mělo být podle e-mailu řečeno, že analýza nesouvisí s plánovaným referendem o setrvání Británie v EU a pouze zkoumá širokou škálu otázek kolem evropské ekonomiky, které centrální banku znepokojují.

Banka v oficiálním prohlášení uvedla, že nechce o plánované analýze hovořit v předstihu. Dodala, že o podrobnostech projektu bude informovat ve „vhodném čase“.

Britská centrální banka plánuje provést analýzu dopadů v případě vystoupení země z EU Foto: ČTK/PA/Anthony Devlin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.