Britové v referendu rozhodli o vystoupení Spojeného království z EU

Konečné výsledky britského referenda poukazují na to, že zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Ze sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech vyplývá, že pro brexit hlasovalo 17,4 milionu voličů. Proti se naopak podle BBC vyslovilo 16,1 milionu. Volební účast dosáhla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.

Zastánci odchodu z EU zvítězili podle analýz britských televizních stanic zvláště na venkově a v menších městech. Stoupenci setrvání marně spoléhali na přesvědčivou výhru ve velkoměstech, která sice ovládli, ale většinou s nevelkým náskokem. V místech, která hlasovala pro setrvání v EU, byla také obecně nižší účast než v protiunijních baštách.

Očekává se, že Londýn požádá Brusel o aktivaci článku 50 unijních smluv. Tím se spustí dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek odchodu Britů z unie.

Předsedkyně skotské vlády Nicola Sturgeonová před referendem opakovaně varovala, že případný odchod Británie z EU by mohl vyvolat nové referendum o nezávislosti Skotska. Zdůraznila také, že mnoho lidí v roce 2014 hlasovalo pro zachování svazku s Londýnem, neboť si přálo zůstat v EU. Skotové tehdy poměrem 55 ku 45 odmítli nezávislost. V případě brexitu, tedy odchodu Británie z EU, by podle Sturgeonové výrazně vzrostla podpora skotské nezávislosti. O tomto tématu hovořil na rádiu Zet Zdeněk Sychra z z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Podle něj by druhé referendum o nezávislosti Skotska proběhlo pouze v případě, že si budou skotští politici jisti jeho úspěchem. Celý rozhovor s ním si můžete přehrát zde

 

Reakce českých politiků

K výsledku referenda už se začali vyjadřovat i čeští politici na svých sociálních sítích. Premiér Bohuslav Sobotka na svém Facebooku uvedl, že výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii není koncem světa, natožpak unie.

 

Jiní politici volají po změně EU a vyslovují obavy.

 

 

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Britové v referendu rozhodli o vystoupení Spojeného království z EU Foto: Profimedia.cz: Vůdce protievropské strany UKIP Nigel Farage

reklama

Další články

  1. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.