Britové uštědřili EU nejtvrdší ránu v historii, je potřeba rychlý rozvod

Britové uštědřili Evropě tvrdou ránu a EU ještě nikdy nečelila takové krizi jako nyní, komentoval dnes slovenský tisk rozhodnutí britských voličů, kteří se ve čtvrtečním referendu vyslovili pro vystoupení země z unie. Listy soudí, že politici by neměli propadnout emocím a že odchod Británie z nynější evropské osmadvacítky by měl být rychlý. Takzvaný brexit podle deníků ovlivní i nadcházející předsednictví Slovenska v EU.

„EU stojí na křižovatce, ze které nebude lehké se pohnout,“ napsal list Pravda, který na úvodní stránce otiskl titulky „Brexit“ a „Velký projekt Evropy se hroutí“. Uvedl, že místo prohloubené spolupráce může nastoupit absolutní destrukce unie a že téměř v každém členském státě EU je patrná vlna populismu, frustrace a nedůvěry v elity.

Pokud je vůbec nějaká šance na relativně bezbolestný rozchod EU s Británii, tak bude větší, když bude rychlý, než kdyby se zbytečně vlekl, soudí Pravda.

Podle deníku Sme je důležité, aby politici nepropadli emocím a minimalizovali krizi, která hrozí Británii i EU. „Je důležité, aby si v Londýně rychle ujasnili, do jaké pozice - Švýcarsko, Norsko + Island, Kanada (to jsou možnosti) - se chtějí stáhnout, případně vymyslet specifickou pozici pro sebe. Pokud jde o EU, pak tragédií by bylo, pokud by pojala rozvodovou agendu jako mstu či pokus odstrašit případné další adepty na referendum,“ uvedl list.

Píše také, že je zbytečné zlobit se na Brity za výsledek hlasování, protože se nepochybně rozhodovali poctivě a s vědomím odpovědnosti. "Poučení z Londýna je, že s takzvaným snem o Evropě či více Evropy se ani na kontinentu neztotožňují všichni," uvedl list Sme, který na titulní stránce otiskl pozměněnou vlajku EU, když hvězdy na modrém podkladu upravil do tvaru otazníku.

Nejčtenější slovenský list Nový čas napsal, že britský premiér David Camerom se tučnými písmeny zapíše do historie jako muž, který zatloukl první hřebík do rakve Evropské unie. Připomněl, že právě Camerom slíbil vypsání referenda o setrvání Británie v EU.

List Plus Jeden deň uvedl, že po britském plebiscitu čekají historické změny celou Evropu a že výsledky hlasování posílily euroskeptické strany i v dalších státech EU.

 

 

Zdroj: ČTK

Britové uštědřili EU nejtvrdší ránu v historii, je potřeba rychlý rozvod Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

    Společnost ·

    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

  2. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.